10 совети за полесно да заспиете

Loading...

Се повеќе науката покажува дека спиењето е основниот темел за одржување на животот и дека спиењето, како варењето на храната, дишењето и другите значајни функции, е еден од најважните процеси за човечкото тело. За време на спиењето телото се лечи, расте и се регенерира, така што луѓето можат да се развиваат во животот полни енергија. Прашања околу сонот можат да произлезат од многу различни причини, во различни периоди во животот. Физички или емоционален стрес, промени во распоредот и рутини, промени во исхраната и пореметувања на нашиот природен деноноќен ритам се најчестите причини поради кои се јавуваат проблеми со спиењето.
Следниот пат кога ќе се „борите“ со спиењето, испробајте го било кој од следниве 10 неконвенционални, но добри совети за спиењето, за да утврдите кој е најдобар за вас:
1. Стратегија за вашиот дневен план
Испланирајте го вашиот ден така што ќе можете да го следите истиот план и рутина секој ден. Иако ова може да звучи здодевно, затоа што нема спонтаност, кога станува збор за подобрување на вашиот сон, вашето тело напредува преку дневниот ритам и план.
Разбудете се и одете на спиење секој ден во исто време. Исто така, обидете се да ги имате вашите оброци во исто време. Ова ќе му овозможи на вашето тело хормоните и другите мозочни хемикалии да функционираат оптимално, односно вашето тело ќе ги произведе хормоните потребни за да ви се приспие и да останете заспани.

2. Размрдајте го телото со вежби
Вежбите имаат бројни поволности, истражувањата утврдуваат нови бенефиции секој ден. Редовното вежбање го подобрува здравјето на срцето и крвниот притисок, градните коски и мускулите; помага во борба против стресот, го подобрува расположението и го подобрува спиењето. Вежбите ви помагаат да спиете поздраво и подолго и да се чувствувате побудни во текот на денот.
3. Спијте голи
Телото природно се лади што произведува мелатонин и се подготвува за одмор. Меѓу другото, овој процес помага температурата на телото да спадне. Кога спиете со дебели пижами и многу ќебиња, на телото му треба многу време за намалување на вашата температура и ова ќе ве разбуди. Обидете се да спиете голи во удобен и квалитетен кревет и одржувајте ја колку што можете пониска температура во вашата спална соба.
4. Разберете дека имате деноноќен ритам
Телесниот систем и функциите на телото се базираат на ритам. Луѓето имаат деноноќен ритам, кој се контролира преку многу работи. Тој е особено важен кога станува збор за спиењето.
Хормоните произведуваат сигнали на телото цел ден и цела ноќ, кои го контролираат спиењето и јадењето. Кога вашиот сон е попречен од работа или стрес, на пример, ќе го изгуби овој ритам и повторното воспоставување на тој ритам може да биде тешко.

5. Исклучувајте ги вашите екрани
Вашиот деноноќен ритам е силно сигнализиран од светлина. Светлината на зората произведува одредени хормони, а сигналите на темнината на вечерта и ноќта произведуваат други.
Пристапот до 24-часовното осветлување во голема мера влијае на нашата изложеност на светлина, оттука и на нашиот секојдневен ритам. Една клучна работа што можете да ја направите е да ја ограничите својата изложеност на светлина во вечерните часови, особено на светлината од телевизори и компјутери.
6. Направете нешто релаксирачко
Избегнувајте активности кои премногу стимулираат во вечерните часови. Мозокот е напнат за да одговора на вашите физички и емоционални потреби во секое време од денот.
Кога ќе се вклучите во стимулирачки  активности како што е драматична ТВ програма, жестока дискусија со член од семејството или испраќање мејлови, свеста на вашиот мозок е зголемена и ќе ви биде потребно подолго време за да заспиете.
Обидете се со нешто порелаксирачко, како на пример читање книга, медитација или нежно истегнување.
7. Имајте секс
По работниот ден, патување и деца, последното нешто што многу луѓе сакаат да го прават е секс. Но, постојат многу здравствени придобивки да се има секс, вклучувајќи подобар сон.
Многу побргу ќе заспиете после оргазам и има добра причина за тоа. Хормонот пролактин е ослободен по оргазам. Пролактинот е одговорен за чувството на релаксација и поспаност. Така по оргазмот, телото произведува окситоцин, хормонот за да се чувствувате добро, кој го намалува стресот и ви помага во врска со вашето целокупно здравје.

8. Прегледајте ги вашите потрошувачки списоци за храна  
Варењето на храната е клучната функција на телото што влијае на многу нешта, вклучувајќи го спиењето.
Чувајте ги вашите потрошувачки сметки од пијалаци што содржат кофеин, вклучувајќи го и кафето. Неговото консумирање сведете го на минимум, посебно пред 19 часот.
Исто така, спиењето зависи и од типот на храната што ја јадете. Едноставни јаглехидрати во вечерните часови имаат релаксирачки ефект врз многу луѓе и им помага со спиењето.
Имајте на ум колку блиску јадете до времето за спиење. Идеално би било да јадете три часа пред спиење. Варењето на храната бара многу енергија и време. Ако телото е зафатено со варењето на вашиот последен оброк, ќе имате проблеми да заспиете и да останете во сон.
9. Пијте смирувачки чај по топлото капење
Магнезиумот е минерал одговорен за многу функции во организмот. Еден од неговите најважни функции е смирување на мускулите. Со додавање на магнезиум по топлата бања со некои етерични масла, ќе бидете во можност да се релаксирате во длабок сон.
Напијте се билен чај во вечерните часови, тој делува смирувачко и ако го правите тоа редовно (со исклучување на екранот, капање или читање книга), функционира како важен сигнал до мозокот и телото дека времето за одмор наближува, дозволувајќи им на потребните системи да започнат со својата работа. Чај од камилица долго време се смета за корисно помошно средство за спиење.
10. Чувајте ја вашата соба темна  
Дури и најмалата количина на светлина ги „притиска“ очните капаци (некои истражувања велат дека големината на објективот има големо влијание), може да се помеша во производство на мелатонин, кое ќе резултира со лош квалитет на спиење или недостаток на сон.
Чувајќи ја вашата соба темна се покажа како многу важно во регулирањето на сонот. Ставете темни завеси, исклучите ги сите електронски апарати, како што се радио, часовници и мобилни телефони. Уште подобро, отстранете ги од вашата спална соба, ако е можно. Ако не сте во можност да ги исклучите сите апарати кои произведуваат светлина, користете мека очна маска. 
На следниот ЛИНК прочитајте кои се навиките за добар сон на успешните луѓе.Прашања околу сонот можат да произлезат од многу различни причини, во различни периоди во животот. Физички или емоционален стрес, промени во распор

loading...
Loading...