Книготека

Книготека

Промоција на книгата „Мијачко станбено градителство-потекло, развој и дострели“ од Меланија Шерденковска

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслкузив“ од Скопје, на 23 ноември (среда) во 19 часот ќе се оджи промоција на монографијата „Мијачко станбено градителство – потекло,развој и дострели од д-р […]

Книготека

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан објавена во познатото списание за светска литература „Сентинел“

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан е објавена во познатото списание за светска литература „Сентинел“ од Лондон. „Сентинел“ се издава во печатена форма и на интернет. Излегува четири пати годишно, а освен поезија […]

Книготека

ИСЛАМСКАТА ИДНИНА НА ЕВРОПА – нова книга на кандидатот за пратеник ФЕРИД МУХИЌ. Стои ли Заев зад овие идеи?

Некои книги заслужуваат да бидат преведени на сите јазици на светот. Други, пак, не смееле никогаш да бидат напишани. Земајќи го во предвид наведеното, Институтот за истражување, образование и меѓукултурен […]

Книготека

Промоција на две контроверзни биографии од Агата Тушињска и книжевна трибина

Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ со големо задоволство го најавува гостувањето на полската писателка Агата Тушињска.Утре, 2 ноември 2016 година, со почеток во 20 часот, во Јавна […]

Книготека

Објавена нова поетска книга од Стефан Марковски

Во едицијата „Ѓерѓеф“ на издавачката куќа „Македонска Реч“ од Скопје, деновиве од печат излезе новата поетска збирка In Nomine со 40-тина песни од Стефан Марковски.Во рецензијата кон оваа трета стихозбирка […]

Книготека

„Зајдисонце“ од Катерина Џатева – уште еден летен хит!

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство ве информира за објавувањето на Зајдисонце, прв роман на младата македонска писателка Катерина Џатева, кој од објавувањето во мај годинава па досега […]

Книготека

Објавена „Љубавина“ – новата поетска книга на Ѓоко Здравески

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје соопшти дека е објавувена новата книга на Ѓоко Здравески „Љубавина“, негова трета поетска збирка. Корицата на книгата ја изработи уметникот Ване Костуранов.Ракописот „Љубавина“ претставува збирка […]

Книготека

Промоција на книга за деца од Вера Симовска

Во мултимедијалниот културен центар „Матица екслузив“ во Скопје, на 26 мај (четврток) во 18 часот ќе биде промовирана книгата за деца под наслов „Понорница“ од Вера Симовска.За најновото дело на […]

Книготека

Објавена збирката раскази на Адријана Ананиева „Срце на тротоарот“

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство ве информира за објавувањето на првата книга на Адријана Ананиева, збирката раскази „Срце на тротоарот“.Делото Срце на тротоарот е автобиографска збирка раскази, кои добиваат […]

Книготека

Објавена „Љубовна саботажа“ – најпознатата книга на Амели Нотомб

Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Љубовна саботажа“ од белгиската писателка Амели Нотомб. „Љубовна саботажа“ е најпознатиот роман на писателката што во своите дела ги бара смислата на животот и […]

Книготека

Авторот на „Оксфордски убиства“ доаѓа во Македонија!

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство објавува дека специјалниот гостин на годинашниот Саем на книгата во Скопје ќе биде Гилјермо Мартинес, најпреведуваниот аргентински писател на XXI век и […]