Живот

Живот

Период на големи промени: Вака се менува менструацијата кога жените ќе наполнат 40 години!

Кога ќе наполниме 40 години, нашите телесни функции полека се приближуваат до менопауза. Нашето тело се соочува со хормонални промени и што побрзо се помириме со тоа, толку повеќе ќе […]

Живот

„Живееме во свет каде што погребите се поважни од покојникот, а свадбите се побитни од љубовта“

„Живееме во свет каде што погребите се поважни од покојникот, каде што свадбите се поважни од љубовта, а изгледот е побитен од паметот. Ние живееме во општество каде што се […]

Живот

„Ќерка ми наместо да си игра со децата, му помага на брат ѝ кој има леукемија“

Срцепарателната слика од малата Обри (5) како го гали по грбот својот помлад брат Бекет (4), болен од леукемија, додека повраќа после хемотерапијата стана вирална и ги соочи луѓето со […]

Живот

Предозирање со овошје?

Сите знаеме дека е здраво да се јаде едно јаболко на ден. Но што е со две, три, четири, пет, десет? Може ли премногу овошје да биде нездраво? „Дефинитивно може“, […]

Живот

Христијани носат црвен конец: Круг околу раката со посебно значење, но религијата вели нешто друго

Најчесто се врзува околу раката на новороденче. Носењето црвена нишка околу раката против уроци е стара традиција на словенечките народи, а денес е најпопуларна во Бугарија, источните земји и следбеници […]

Живот

На булевар “Илинден“ посебен сообраќаен режим

Поради снимање филм на дел од булеварот “Илинден“ сообраќајот ќе биде пренасочен по околните сообраќајници, информира МВР. Посебниот сообраќаен режим ќе биде воведен денеска и утре од 21 до 6 часот […]

Живот

Бигорскиот манастир го одбележува својот патрон

Бигорскиот манастир го одбележува Отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. На манастирската слава синоќа во предвечерието на празникот беше […]

Живот

Ваква пченка сè уште не сте јаделе: Овој начин на подготовка ќе ви стане омилен

Пченката на многумина им е омилен летен зеленчук. Некои ја сакаат варена, додека други обожуваат печена пченка – но, сега ви препорачуваме да пробате еден неверојатен рецепт за подготовка на […]

Живот

Поучна приказна за несоодветните коментари: Некаде постои жена…

Некаде постои жена: 30 години, без деца. Луѓето цело време ја прашуваат: „Уште немате деца“? Нејзиниот одговор секојдневно варира, но најчесто вклучува лажни насмевки и задршка. „Не, уште не“, вели […]

Живот

7 докази дека сте супер тетка

Да се биде тетка е една од најубавите одговорности. Тетките развиваат многу убав однос со своите внуци. Тие се нивната најголема поддршка, нивни најдобри пријатели. Ова се 5 докази дека […]