Search Results for "ердоган"

Сцена

Бреговиќ настапи во Истанбул, Ердоган му врачи плакета (ФОТО)

Познатиот музичар Горан Бреговиќ настапи на програмата „Средба на Ромите 2023 – Заедно ја пишуваме историјата на Ромите“ во Истанбул. На програмата што се одржа во Конгресниот центар Халиќ присуствуваше […]

Вести

Ердоган разговараше со Зеленски, повторно му понуди да посредува меѓу Москва и Киев

 Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во денешниот телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, повторно се понудил како посредник во преговорите меѓу Москва и Киев, соопшти кабинетот на турскиот […]

Вести

Ердоган: Не го сменивме односот кон Русија, со Путин сме исто како порано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција ги одржувала и продолжува да ги одржува односите со рускиот лидер Владимир Путин, додека „сите од Западот ја напаѓаат“, пренесе агенцијата […]

Вести

Ердоган: Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција

Официјален Стокхолм одби да го екстрадира новинарот Булент Кенес кој беше осуден на затворска казна во Турција Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција, изјави во […]

Вести

ЕРДОГАН СИМБОЛИЧНО „ОБЕСЕН“ ВО СТОКХОЛМ! Чавушоглу: Осудата на Швеѓаните не е доволна

Не е доволна шведската осуда на инцидентот во кој беше обесена маскотата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Стокхолм, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу . […]

Uncategorized

Ердоган откри кој профитира од војната во Украина

Турција е единствената земја која истовремено разговара со Русија и Украина за да се најде мирно решение, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – ,,Што направија за да ја смират […]