Култура

Култура

Изложба на гардеробата и предметите на Фрида Кало

Мексиканската сликарка Фрида Кало на вечерите од Париз до Њујорк се појавувала во широки здолништа и блузи кои ги носеле селанките, извезени во јаки бои, со панделки во косата. Нејзините […]

Култура

Необјавени снимки на Битлси

Досега необјавени снимки на Битлси, направени 1967.година, во текот на снимањето на документарниот филм “Magical Mysteru Tour” поставени се на интернет.Овој филм е досега два пати пуштен на Би-Би-Си 1967. […]

Култура

Британска награда за Бочели

Славниот тенор Андреа Бочели е добитник на Британската награда за класична музика Classic Brit Awards Во име на неговата кариера која трае две децении, награден е со специјалната награда Меѓународен […]

Култура

Лејди Гага е Пикасо

“Лејди Гага е Пикасо”Еден убав сончев ден, во средината на минатата година во Њујорк,Тони Бенет и Лејди Гага во студио ја снимија заводливата верзија на култниот џез стандард “The Lady […]

Култура

Изабел Аљенде добитничка на наградата “Ханс Кристијан Андерсен”

  Изабел Аљенде добитничка на наградата “Ханс Кристијан Андерсен”Чилеанската писателка Изабел Аљенде ја освои данската награда за книжевност за своето “магично раскажување”Наградата Ханс кристијан Андерсен, која се состои од 500.000 […]

Култура

Музеј посветен на ABBA

Музеј посветен на една од најславните светски поп групи ABBA ќе биде отворен во 2013 година во Стокхолм, а организаторите очекуваат дека ќе привлекува стотици илјади обожавателиВо музеј-куќата ќе бидат […]

Култура

Нобелова награда 2012

Втората недела на октомври ке биде во знакот на доделувањето на Нобеловата награда. Британската кладилница “Ledbroks” постави на својата интернет страница листа со имиња на кандидати кои имаат највеќе шанси […]