Вести

Вести

Над 20 лица загинати во серија бомбашки напади во Ирак

  Најмалку 24 луѓе загинаа во неделата во Ирак во серија експлозии во разни делови од земјата, јави Reuters повикувајќи се на локалната полиција. Станува збор за десетина експлозии, од […]

Вести

Ирачкиот потпретседател Тарек ал-Хашеми осуден на смрт со бесење

  Ирачкиот суд во неделата во отсуство избеганиот потпретеседателот Тарек ал-Хашеми го осуди на смрт со бесење за убиство на една адвокатка и еден генерал. Покрај потпретседателот Тарек ал-Хашеми, на […]

Вести

Лери Флинт нуди милион долари за финансиите на Ромни

  Основачот на порнографското списание Хастлер и самопрогласен борец за слобода на говорот Лери Флинт понуди милион долари на оној што ќе ги открие финансиските податоци на републиканскиот претседателски кандидат […]

Вести

Најбогатиот Французин сака да стане Белгијанец

  Најбогатиот Французин, а воедно и најбогатиот Европеец, Бернар Арно побара белгиско државјанство, објави весникот „Ла Либр Белжик”. Арно, кој е претседател на мултинационалната компанија за луксузни производи LVMH, според […]

Вести

Шварценегер не го прекршил законот

  Поранешниот гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер не го прекрши законот кога ја намалил затворската казна на синот на својот  политички сојузник, одлучи судот. Судот на Вишиот окружен суд во […]

Вести

Канада ја затвори амбасадата во Иран и ги протера иранските дипломати

  Канада ги суспендираше дипломатските односи со Иран и ги протера иранските дипломати од нејзината територија, пренесе во петокот националната телевизиска мрежа CBC повикувајќи се на изјава канадскиот министер за […]

Вести

Лега Норд бара повторно основање на Европската унија

  Италијанската десничарска популистичка опозициска партија Лега Норд пред касациониот суд во Рим поднесе во петокот барање за референдум за повторно основање на Европската унија, објавија италијанските медиуми. Партијата Лега […]