Ознака: Банана

Нега и убавина

Започнете го денот со банана и чаша топла вода – оваа комбинација прави чуда на празен желудник

Бананата е полна со витамини, минерали, влакна и други хранливи состојки за нашиот организам. Таа е вистинска енергетска бомба бидејќи нѝ ја дава сета потребна енергија за извршување на секојдневните […]

Нега и убавина

Започнете го денот со чаша топла вода и банана

Бананата е богата со минерали, витамини, влакна и други хранливи состојки и е вистинска енергетска бомба за нашиот организам, бидејќи ја дава сета потреба енергија за вршење на секојдневните активности. […]

Кулинарство

Чоколаден леб од банани со јаболка и ореви: Неодоливо божествен вкус кој се памети

Ви предлагаме рецепт за едноставно и вкусно насладување. Овој леб може да биде совршена ужинка или појадок за вас и вашите деца! Чоколаден леб од банани со јаболка и ореви: […]

Нега и убавина

Сите ја фрламе кората од бананата, а не сме свесни колку е здрава! Внесете ја во вашата исхрана, бидејќи…

Нутриционистката Сузи Бурел, на својот блог открила дека не треба да ја фрламе кората од банана, туку да ја внесеме во својата исхрана. Имено, содржи многу влакна кои влијаат на […]

Живот

Овошје кое се јаде често во македонските семејства – За што помагаат бананите

Бананите често ги јадеме, вкусни се и може да послужат за се, од сокови, десерти, ручеци, салати, смути…а не знаеме колку се здрави. Ако изедете банани пред вежбање ќе имате […]

Живот

Сварете банана, мед и вода: Домашен лек против кашлање и бронхитис

Лечењето на хроничната кашлица и бронхитисот отсекогаш биле проблематични, дури и за класичната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки, кои ги смируваат грлото и белите дробови, […]

Живот

Лушпата од бананата и тоа како е корисна, а еве зошто…

Лушпата од бананата има антибиотски и антигливични својства поради кои треба добро да ја користиме, а еве неколку најдобри начини. Ослободете се од акните Лушпата од банана содржи ензими кои […]

Кулинарство

Лисната пита со банана од која тече растопено чоколадо

Овој викенд препорачуваме ново чоколадно задоволство – лисната пита полнета со чоколадо и банана. Иако можеби звучи комплицирано, се прави со готово тесто и сè што треба да направите е […]

Кулинарство

Смуди на денот: Банана, бадеми и овесни снегулки

Ова смуди е идеално за појадок или за дополнителна енергија пред главниот оброк Потребни состојки: 2 замрзнати банани 100 грама овесни снегулки 70 грама бадеми 100 милилитри јогурт 1 лажичка […]