Ознака: БРЕГЗИТ

Контроверзни фајлови

Датумот на Брегзит е масонска Нова година: 24 јуни е роденденот на Големата Ложа на Англија!

Додека економистите и политичарите ги пресметуваат последиците од Брегзит, некои од теоретичарите, британската одлука ја поврзуваат со Големата Ложа на Англија! Според нив, датумот на објавувањето на резултатите од разводот […]

Бавча Избор на уредникот

Ден по Брегзит: 100 000 Британци аплицирале за македонски пасош

Македонската амбасада во Лондон, денес соопшти дека само во првите 24 часа после официјалното излегување на Велика Британија од ЕУ, добиле 100 000 барања за државјанство од Британци што не […]

Вести Видео

Британците тагуваат по напуштањето на ЕУ (потресно видео)

Моментот кога Британија се одвојува од ЕУ и знамето се симнува во Брисел. Ве молиме погледнете ја реакцијата на луѓето. Се чини дека медиумите од либерална и левичарска наклонетост со […]

Вести Свет

По Брегзит ќе следува и Мегзит, се повлекува од Британија принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл

Повлекувањето на принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности е главната вест денес во британскиот печат, во кој се вели дека кралицата Елизабета не била информирана за […]

Вести Свет

Брегзит одложен до 31 октомври годинава

Како што изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск британската премиерка Тереза Меј и 27-те европски лидери се договориле да го одложат Брегзит до 31 октомври. На неформалниот самит на лидерите […]

Вести Свет

“Телеграф“: За да се спаси Брегзит се бара смена на Меј

Британските медиуми објавија дека дел од министрите во британската Влада отворено се побуниле против премиерката Тереза Меј и побарале нејзина смена, а преговорите за Брегзит да ги заврши привремен премиер. […]

Вести Свет

Поради Брегзитот Владата на Тереза Меј покуса за уште еден министер

Британскиот државен министер за наука и образование Сем Џијма е шестиот министер од кабинетот на премиерката Тереза Меј кој ја напушти Владата. И тој си поднесе оставка поради Брегзитот. „Тој договор не […]