Ознака: БРЕГЗИТ

Вести Свет

Договорот за Брегзит-усвоен, Британија излегува од ЕУ

Европската унија едногласно го одобри договорот за повлекување на Велика Британија од ЕУ и политичката декларација. Претседателот на Советот на Унијата Доналд Туск, по денешниот вонреден самит на европските лидери […]

Вести

Вратата за Британија во ЕУ се уште е отворена

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека датумот за Брегзит е „сега“ и оти преговорите за излез на Велика Британија од Европската Унија „ќе почнат следната недела“.На заедничката конференција со претседателот […]

Вести

Зајберт: За идните односи со Лондон ќе разговараме по Брегзит

Преговорите за евентуален иден договор за слободна трговија меѓу Велика Британија и Европската Унија не можат да започнат се додека не се знаат прецизните рамки на разговорите во врска со […]

Вести

Ерик Шварцер:Брегзит сериозно ќе ги погоди германскo-британските економски односи

Истапувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе има значителнно негативно влијание врз германските компании, кои на долг рок ќе ги намалат своите инвестиции на островот, смета првиот човек на […]

Вести

Раст на нападите врз расна и религиозна основа во Британија по Брегзит

Нападите врз расна, етничка или религиозна основа бележат висок пораст во Англија и во Велс по референдумот за ЕУ и изгласаниот Брегзит, покажуваат податоците на британскиот Хоум Офис.Само во јули, […]

Вести

Самит на ЕУ на кој ќе се разговара за иднината на ЕУ без Обединетото Кралство

Лидерите на 27 земји од ЕУ ќе се состанат денеска во Братислава на неформален, но исклучително важен самит, на кој најмногу ќе се разговара за иднината на ЕУ без Обединетото […]

Вести

Сорос: Брегзит ќе отвори пат за другите анти-европски сили во ЕУ

Сега катастрофалното сценарио кое сееше страв стана реалност, со што дезинтеграцијата на ЕУ стана речиси неповратна. Мора да се признае дека ЕУ е конструкција со маани. По Брегзит, сите ние […]

Вести

Заврши третиот самит за Западен Балкан: И по Брегзит Европа ќе се проширува

Клучната порака од Парискиот самит е дека ЕУ ја задржува политиката на отворени врати, а тоа е одличен сигнал за земјите од Западен Балкан, изјави вечерва премиерот Емил Димитриев по […]