Ознака: БРЕГЗИТ

Вести

Англискиот јазик престанува да биде официјален во ЕУ?

Данута Хубнер, шефот на Комитетот на Европскиот парламент за уставни прашања (AFCO), денеска предупреди дека англискиот јазик веќе нема да биде еден од официјалните јазици на Европската унија откако Велика […]

Вести

На Камерон не му се брза Британија да излезе од ЕУ

Британскиот премиер Дејвид Камерон во првото обраќање на Парламентот после Брегзитот дека Лондон „за сега“ нема формално да бара отстапување од Европската Унија.Со ова се потврдија наводите на поедини членови […]

Бавча

Заев не ја призна оставката на Камерон, најавени се протести во МУРТИНО против Брегзит

Лидерот на СДСМ Зоран Заев одлучно одби да ја прифати оставката на британскиот премиер Дејвид Камерон, кој утрово одлучи да се збогува со функцијата после успешниот референдум за излез на […]

Вести

Британскиот еврокомесар Џонатан Хил си даде оставка

Претставникот на Велика Британија во Европската комисија, Џонатан Хил, кој е одговорен за финансиската стабилност, услуги и капиталните пазари, денеска објави дека поднесува оставка по референдумот во неговата земја за […]

Вести

ЕУ во хаос по Брегзит: „Не се откажуваме од Унијата“!

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер, кој е домаќин на неговите колеги од шесте земји основачи на Европската унија, денеска од Берлин порача дека Унијата е огромен успех во […]

Вести

Јункер: Германија ќе има главна улога во ЕУ по Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во интервју за весникот „Билд“ изјави дека Берлин ќе има главна улога во ЕУ по гласањето во корист на Брегзит.-Германија ќе продолжи да […]