Ознака: БРЕГЗИТ

Tweet

Заев не ги признава резултатите од #Brexit

Брегзит го потресе светот, а уште е неизвесна иднината на Британија. Судбините на луѓето, компаниите и општата состојба на државата допрва ќе се решаваат.Социјалните мрежи денес се во Брегзитно расположение […]

Вести

Шарената револуција пред колапс по успешноста на Брегзит

Според резултатите од преброените гласови од сите избирачки окрузи, 17.410.742 избирачи или 51,9 отсто се изјасниле за излез на Велика Британија од ЕУ, додека 16.151.241 или 48,1 проценти гласале за […]

Меѓународен фудбал

Брегзит со ФАТАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ за Премиер лигата: Неизвесна е судбината на 400 фудбалери!

Британците гласаа за напуштање на Европската Унија, па многумина се прашуваат како ова ќе влијае на најсилната светска фудбалска лига – Премиерлигата. Сите клубови од Премиерлигата беа за останување на […]

Вести

Суверенитетот на Гибралтар е доведен во прашање по успешноста на Брегзит

Гибралтар, британскиот полуостров со 30.000 граѓани на југот на Шпанија, вчера масовно гласаше за останување на Велика Британија во Европската Унија.За нив победата на Брегзит значи дека односот со Мадрид […]

Економија

Исходот од Брегзит предизвика нафтен шок

На Њујоршката берза цената на сировата нафта опадна за околу 5,2 проценти, но аналитичарите сепак велат дека британското „не“ за Европа нема да има директно долгорочно влијание на пазарот на […]

Вести

Како британскиот печат ја пренесе веста за напуштање на Европската унија?

Граѓаните на Велика Британија изгласаа напуштање на Европската унија, а оваа одлука одекна ширум светот.Веста за одлуката на Британците ја пренесоа сите тамошни дневни весници, како што може да се […]

Вести

Дејвид Камерон поднесе оставка од премиерската позиција!

Дејвид Камерон објави дека се повлекува од функцијата премиер откако Велика Британија изгласа да ја напушти Европската унија, по речиси половина век.При обраќањето на Даунинг стрит, Камерон рече дека „не […]