Ознака: возила

Вести

Стоп за увозот на стари возила- на улиците само ЕУРО 5 и нагоре

Северна Македонија планира годинава да го забрани увозот на возила под ЕУРО 5 стандард. Ќе се субвенционира купувањето на хибридни возила. Северна Македонија планира годинава да го забрани увозот на […]

Вести

Почнува обврската за задолжителна зимска опрема за возилата

Обврската за задолжителна зимска опрема стапува на сила денеска, 15 ноември и важи до 15 март следната година. Под зимска опрема за моторни возила со најголема дозволена маса која не […]

Вести

Заврши продолжениот викенд, еве колку гужва има на патарините утринава

Продолжениот викенд ги наполни туристичките центри во Македонија. Утринава на наплатните рампи може да се забележи зголемено присуство на возила. Најголема фреквенција на возила има на патарините кај Гостивар и […]

Вести

Македонија на овој граничен премин ги враќа возилата и автобусите кои доаѓаат од критичните подрачја!

Продолжува пренасочувањето на возилата кои од кризните подрачја зафатени со коронавирус бараат влез во државата на граничниот премин „Делчево“. Ова го потврди командирот на полициската станица Делчево, Стојан Димитровски кој […]

Занимливости

Прашање кое ги збунува идните возачи: Кој има предност на оваа раскрсница

На социјалните мрежи се појави прашање од полагање на тестови на идните возачи кое го има во речиси сите земји во регионот.Прашањето е навидум едноставно но не и одговорот. На […]

Вести

Европјаните се помалку купуваат дизел возила

Бројот на новорегистрирани автомобили со дизел мотори во земјите на ЕУ е намален од април до јуни за 16,4 отсто, на 1,3 милиони возила, покажуваат статистичките податоци. Пазарниот удел на […]

Македонија

Изутринава во Скопје изгореа ресторан и возила

Во голем пожар кој изутринава избувна во Скопје изгореа ресторан и возила . Пожарникарите два часа интервенирале на огнот кој ја зафатил изгорената куќа- ресторан и кој се прошил и на […]