Ознака: дијаспора

Вести

ДИК: Избори во дијаспората ќе се организираат ако за гласање се пријават 6.478 гласачи

ДИК  денеска на прес-конференција апелираше до македонските државјани во странство да ја искористат можноста за пријавување за гласање за предвремените парламентарни избори до 11 ноември. Оттаму информираат дека до денеска […]

Вести

За гласање во странство досега пријавиле 5.500 лица

До Државната изборна комисија (ДИК) до 14 часот денеска за гласање во странство се пријавиле 5.500 државјани на Република Македонија. Комисијата прифатила 4.876 пријави, 118 се одбиени, додека 556 се […]

Вести

ДИК промовираше апликација за пријавување на дијаспората за гласање на изборите

Апликација од официјалниот сајт на Државната изборна комисија наменета за пријавување на дијаспората за гласање на предвремените парламентарни избори на 11 декември 2016 година, беше промовирана денеска во просториите на […]

Вести

Претставници на грчката дијаспора во Америка разговарале со Нимиц за името

Претставници на грчката дијаспора во Америка, минатата недела повторно се сретнале со медијаторот Метју Нимиц, информираат некои грчки медиуми.Како што јави дописникот на МИА од Атина, Грците во САД подолго […]

Вести

Дијаспората на нозе: Бурни реакции против најавата за двојазичност на Заев

Не стивнуваат реакциите на македонската дијаспора по повод предлогот на Заев за воведување двојазичност на целата територија на земјава. Oрганизацијата на обединети Македонци во Канада, Совет на македонската заедница во […]

Вести

Дијаспората од Австралија: Заев со двојазичноста ја уништува Македонија!

По многубројните критики и силниот револт кој пристигна од граѓаните и експертите за изјавата на Заев во врска со двојазичноста на цела Македонија, со остра реакција се јавува и македонската […]

Живот

Девојка ИМ СЕ „НАФРЛИ“ на гастербајтерите: Да ви беше полошо од нас, одамна ќе се вратевте!

Статусот на една Србинка е посветен на дијаспората во кој се пронаоѓаат многумина луѓе од Балканот.Ви го пренесуваме статусот во целост: „Мислам дека имам право да зборувам на оваа тема, […]

Вести

Форум за бизнисмени и инвеститори во Македонија од дијаспората

Форум за бизнисмени и инвеститори во Македонија од дијаспората ќе се одржи денеска во Министерството за надворешни работи.Организатори на Форумот се Македонија 2025 и Агенцијата за иселеништво на Република Македонија. […]