Ознака: донации

Вести

Бидете претпазливи: Измамници собираат донации во име на МПЦ

Непознати лица претставувајќи се во име на МПЦ собирале донации по куќи и станови во Скопје за поплавените подрачја. Станува збор за измама, на која предупредува Скопската епархија.МПЦ посочува дека […]

Локална самоуправа

Штип, Делчево, Зрновци, Крива Паланка: Помош за настраданите постојано пристигнува

Во погодените подрачја постојано пристигнува помош.Шефот на Кабинетот на градоначалникот на Штип, Снежана Санева изјави дека граѓаните можат да донираат за поплавените подрачја до крајот на денот. – Хуманираната акција […]

Сцена

Охрид солидарен за Скопје: Естрадата пееше и донираше за поплавените

Дел од македонската естрада вчера настапи на Градскиот Плоштад во Охрид и здружено со граѓаните донираа за поплавените семејства во Скопје.Кутиите за донации за кратко време се наполнија, а донации […]

Вести

Над 11 000 пакети храна дистрибуирани во изминатите 5 дена: Потребна е конзервирана и бебешка храна

Црвениот крст на Република Македонија соопшти дека во текот на изминатите пет дена до поплавените региони се дистрибуирани 11.081 пакети со храна.Доставени се и 3.127 литри млеко, 3.930 литри јогурт, […]

Вести

Околу милион денари се собрани во акцијата на ОМД за помош на поплавените

Вкупно 17.000 американски долари или речиси милион денари собра Обединетата македонска дијаспора (ОМД) за два дена преку социјалните мрежи, во кампањата за донирање средства во рамки на акцијата на Црвениот […]

Сцена

Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите

Момците од Продиџи ја покажуваат својата хуманост.„Сочувство за настраданите Македонци и оние кои беа погодени од поплавите. Ние ќе донираме во Македонскиот Црвен Крст. Почит за сите жртви, нивните фамилии […]

Сцена

Елена Велевска, продолжува со хуманите акции…

Елена Велевска иницијатор на хуманитарен концерт за настраданите во поплавите„Македонскиот народ важи за најхуман. Уште еднаш апелирам нашата големина да ја покажеме на дело на 11.08. на плоштадот во Охрид […]

Сцена

Ја покажа хуманоста на дело: Елена Велевска во посета на Стајковци

Пејачката Елена Велевска, донираше за настраданите од поплавата…Таа за Puls 24 денес изјави: „Денес бев во посета на Стајковци. Неколку фотографии на терен и едно големо БЛАГОДАРАМ од мое име […]