Ознака: затворска казна

Вести

Дадилката која тепаше дете во Капитол мол осудена на затворска казна од 18 месеци

Една и пол година затворска казна доби дадилката кој го тепаше двегодишното момче во игротека во Капитол мол. Вака пред два дена одлучил Кривичниот суд откако жената ја признала вината. […]

Сцена

Тони конечно прозборе за агонијата низ која минува – Ќе одам во затвор ако се воспостави дека сум виновен

Против хрватскиот пејач Тони Цетински во јануари оваа година беше покренето обвиинение поради истрага за сообраќајна несреќа во Ровињ 2017 година во која животот го изгуби 62-годишен маж. Цетински чека […]

Занимливости

Невин поминал 27 години зад решетки: Конечно е пуштен поради своите цртежи

Затвореник од САД е пуштен на слобода откако после 27 години е докажано дека не е виновен, а целиот процес на ослободување го започнаа неговите цртежи од голф терен. Неговиот […]

Вести

Шест години затвор доби Сеад Кочан, а три години затворска казна доби Василије Аврировиќ

Шест години затвор доби бизнисменот Сеад Кочан, а три години затворска казна доби Василије Аврировиќ, одлучи судијката Лидија Трајковска-Зимбовска во случајот „Труст“ на СЈО, во кој тие беа обвинети дека […]

Вести

Тринаесет години затвор за влез во Собрание, а за убиствата кај Смилковско езеро одложување на рочиштето

Вкупно 81 година и шест месеци денеска судот пресуди за обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин села. Никола Војминовски доби 13 години и шест месеци, Кире Ѓорѓиевски 13 […]

Вести

ДЕСЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА СОРОСОИДИТЕ ОД ВАШИНГТОН: Преку 230 уапсени соросоиди во Вашингтон се соочуваат со 10 годишна казна затвор!

Повеќето од 230 демонстранти уапсени по насилните протести кои еруптираа во Вашингтон по инаугурацијата на Доналд Трамп ќе бидат обвинети за насилно протестирање, изјавиле федералните обвинители. Обвиненијата се движат со […]

Живот

„Сега се каам“…Приказни од женски затвор: Баба Стана 45 години го трпела насилниот маж, а потоа зела секира и…

Три жени кои поради долгогодишно насилство во семејството ги убиле своите сопрузи, моментално се на издржување казна во женски затвор во Пожеравец.  Најстарата од нив е Стана Доведан (79) која […]

Меѓународен фудбал

Меси е осуден на 21 месец затвор поради затајување данок!

Еден од најдобрите играчи на светот, Лионел Меси, осуден е на 21 месец затвор поради затајување данок.Судот во Шпанија го осуди фудбалерот на Барселона поради затајување данок заедно со неговиот […]