Ознака: кисела павлака

Кулинарство

Мексиканско тако

500 г говедско мелено месо 2 домати 1/2 главица црвен кромид неколку листови марула 200 г кашкавал 200 мл кисела павлака 4 тортиљи мексикански сос 1. Испржи го месото. Кога ќе почне […]

Кулинарство

Хроно крем салата

3 кисели краставички 2 моркови 1 бела трупка 1/4 корен од пашканат 3-4 гранчиња пашканат 300 мл кисела павлака 50 г коцки кулен сол и мелен црн пипер Краставичките, морковите, […]

Кулинарство

Соган долма

8 средни главици кромид 500 г мелено јунешко месо 150 г ориз 1 лажичка сув босилек 2 лажици брашно 2 мл доматен сос 1 лажичка црвен пипер 150 мл кисела […]