Ознака: крем

Кулинарство

Домашни кроасани со крем

Според историјата, првите кроасани настанале во Австрија за време на османлиската опсада на Виена во 1683 година. Пекарите ги забележале Османлииите кои се подготвувале за напад, па јавиле на австриската […]

Кулинарство

Највкусниот десерт на Балканот: Направете го сами колачот од соништата, трилече

Трилечето е омилениот десерт на многумина, а во продолжение прочитајте како да го приготвите: Состојки: – 6 јајца – 100 г шеќер – 200 г брашно – половина ќесичка печиво […]

Кулинарство

Вкусен крем од кајсии и праски кој ќе ве разлади подобро и од сладолед

Од најслатките кајсии и праски може да направите брзо слатко задоволство кое ќе ве разлади во овие топли денови. За подготовка на вкусниот крем потребни ви се: – 3 поголеми […]

Кулинарство

Крем колач

ЗА ПАНДИШПАН 4 јајца 4 лажици шеќер 4 лажици мелени ореви 2 лажици брашно 1 прашок за печиво ЗА ФИЛ 400 мл млеко 4 јајца 8 лажици шеќер 4 лажици […]

Кулинарство

Овошје и крем- совршена комбинација за летните денови

Овошен десерт за освежување во топлите денови Потребни состојки: 50мл сок од јагоди 80гр малини 80гр боровинки 6 лажици слатка павлака 250гр маскарпоне 150гр крем сирење 2 лажици шеќер во прав […]