Ознака: Крит

Вести

Земјотрес го стресе Крит

Околу часот утрово по локално време, на грчкиот остров Крит бил регистриран земјотрес со јачина од 4.4 степени според Рихтер, без засега да има информации за материјална штета или повредени, […]

Вести Свет

Претпладнево земјотреси ги стресоа Истанбул и Крит

Земјотрес со јачина од 4,7 степени го погоди денеска југозападниот дел на Истанбул. По него имало и втор земјотрес со иста јачина. Првиот земјотрес во 11 часот е регистриран на длабочина […]

Балкан

Силен земјотрес го тресеше Крит

Земјотрес со јачина од 5.2 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Крит. Засега нема информации за повредени или предизвикана материјална штета, јави дописничката на МИА од Атина. […]

Живот

Зошто жителите на Крит и Сардинија имаат најдолг животен век?

Исхраната отсекогаш била главна тема на разговор, но од неодамна се става голем акцент на здравата храна, којашто иако не може да го продолжи самиот живот, сепак може да го […]

Балкан

Бура и денеска во Грција

Грчката Национална метеоролошка служба и за денеска најави дожд и бура во земјата.На места бурата ќе биде силна, особено во реонот на Јонското Море, во континенталниот дел, на островот Евбеја, како и […]

Балкан

Умерен земјотрес во реонот на грчкиот остров Крит

Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтерова скала е регистриран денеска во Средоземно Море, во реонот на грчкиот остров Крит, соопшти сеизмолошкиот институт Кандили во Истанбул.Епицентарот на потресот се […]

Балкан

Грчкиот остров Крит погоден од земјотрес

Земјотрес со интензитет од 3,8 степени, според Рихтеровата скала, утрово беше регистриран на грчкиот остров Крит.Земјотресот се случил на длабочина од десет километри, со епицентарот на 69 километри јужно од […]

Балкан

На Крит регистриран земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина на ударот од 5,3 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Средоземно Море, крај брегот на грчкиот остров Крит, пренесе ТАСС, повикувајќи се на американскиот Геофизички […]