Ознака: Курди

Вести

Ердоган ги повика турските Курди да ги поддржат уставните измени

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа на митинг во градот Дијарбекир себе си се прогласи за „чувар на мирот“ и ги повика Курдите во Турција на референдумот на 16 април […]

Вести

Британец го идентификувал 13-годишниот син како еден од убијците на ИСИС

Британец го препозна 13-годишниот син во видео на Исламска држава што беше објавено минатиот петок, пренесе електронското издание на весникот „Фигаро“.На снимката се гледаат петмина курдски заробеници на колена, облечени […]

Вести

Децата-борци на ИСИС безмилосно ги ликвидираат своите жртви

Нови фотографии и видео записи од погубувањето на петмина Курди објави ИД со кои што го шокираше светот. Егзекутори се деца!Како што пренесуваат западните медиуми, децата-борци на Исламската држава се […]