Ознака: маски

Вести

На секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за оброк

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен и едноставен начин се прикажани протоколите на кои треба да […]

Живот

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да […]

Живот

Експеримент што ќе ви докаже зошто децата треба да носат маски на училиште

Заштитните маски се задолжителни во затворен простор, а наскоро и учениците што ќе се вратат на училиште ќе мораат да седат со маски. За ова правило, се разбира, има добра […]

Балкан

Почнаа учебните години во Словенија и во Србија: Маскирани деца во училишни клупи

Словенечките и српските основци и средношколци денеска со маски на лицата и примена на низа други превентивни мерки ја почнаа новата учебна година, почитувајќи ги прилагодувањата препорачани од здравствените власти […]

Занимливости

Нова студија: квалитетот на маските

Неодамна е спроведена обемна студија објавена во научното списание „Физикс оф флуидс“ (Physics of Fluids), во чиј фикус се најдоа платнените маски. Еве ги резултатите: Најефикасни платенени маски се оние […]

Занимливости

Како на дечињата да им го олесните носењето на маска?

Носењето на маска стана секојдневие, односно неопходен детаљ за безбедно функционирање и завршување на обврските. Но, како дечињата побезболно да го прифатат носењето на маска како нормално? Неколку совети кои […]

Живот

Мистеријата решена: Ниту носењето на шест маски не го намалува нивото на кислород

Интернетот е преполн со опасни теории на заговор поврзани со коронавирусот, па дури и за тоа како заштитните маски не помагаат за заштита, па дури и дека се опасни за […]

Вести

На гласање задолжително со маска и со двојна дезинфекција

Гласањето на претстојните избори, и покрај актуелната пандемија на Ковид-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе решат да го остварат своето избирачко право, тврдат надлежните. Ќе се гласа согласно […]

Балкан

Хрватска ќе имплементира маски кои го убиваат коронавирусот

Хрватска добива маски кои го убиваат коронавирусот. Веста ја соопшти Ана Солдо, претседателка на Хрватската лекарска комора. Овие заштитни маски доаѓаат од Израел, и се направени од бакароксид со антивирусно […]

Занимливости

Што открива за вас бојата на маската што ја носите?

Модните дизајнери брзо се вклучија во борбата против ковид-19 и преку дизајнирањето маски заработуваат многу пари. Други ја искористија ситуацијата за да го искажат своето политичко мислење, па може да […]

Балкан

Вака изгледаше првото патување кон Грција: Маски, заштитни одела, капи – дали ова е иднината?

Турата од грчки и српски државјани со посебна дозвола за влез во земјата, пред два дена тргнала за Грција. Границите за српските туристи се отвораат дури на 15-ти јуни, но […]