Ознака: менструација

Живот

Што е менструална амнезија?

Ако понекогаш имате чувство дека од непозната причина станувате заборавени, збунети и изгубени, можете слободно да здивнете. Не стареете премногу рано, ниту сте стари или преморени. Сега конечно има докази […]

Живот

6 грешки што речиси сите девојки ги повторуваат за време на менструацијата

1. Користење тампони и влошки со избелен памук или вештачка свила Повеќето хигиенски влошки и тампони се направени од вештачка свила која е слична на полиестерот, како и од избелен […]

Живот

Што е најдобро да јадете за да ги ублажите болките за време на менструација?

Менструацијата за многу жени претставува мака, пред се поради болката која се чувствува непосредно пред и за време на овој период. Причина за болните контракции лежи во природата на менструалниот […]

Живот

Овие работи НИКОГАШ не ги правете кога имате менструација, може да биде СМРТОНОСНО!

Кога имате менструација не би требало да работите многу и треба повеќе да се пазите. На тој начин полесно ќе ги поминете тие денови, а нема да имате болни менструации.Овие […]

Живот

Нередовен циклус : Како на природен начин да вовпоставите регуларен циклус?

Повеќето жени бар во еден момент од животот се сретнуваат со нередовниот циклус. Понекогаш може да биде од стрес,но во женскиот организам изостанокот на циклусот,освен ако не сте трудни,е знак […]

Занимливости

Реклама која ги запрепасти жените: Заборавете на влошките – направени се гаќички што впиваат крв!

„Оние“ денови од месецот не мора секогаш да бидат најлошите денови. Секоја жена се ужаснува од помислата дека нејзиниот тампон, односно влошка, ќе се измести од своето место и нешто […]

Фото

Снимаше стриптизерка како му игра во скут: Но, кога стана виде нешто одвратно!

Еден храбар и анонимен Британец нарачал танц од стриптизерка, а потоа ја снимил и ја ставил на Снепчет.Ова е многу ризично и за такви работи обезбедувањето исфрла клиенти надвор.  Главно, […]

Занимливости

Важно откритие за жените: Менструацијата открива колку долго ќе живеете

Менструалниот циклус може да ви покаже дали ќе живеете долго или кратко.Имено, најновото истражување во кое учествувале 16.000 жени кои влегле во менопауза, покажало дека првата менструација ја добиле на […]

Мода

Незгодно: Што се случува кога манекенките ќе добијат менструација на модната писта?

„Излегов на пистата и почувствував страшни грчеви во стомакот“Во моментов во тек е модната недела во Лондон, еден од најважните модни случувања во годината. И додека дамите ширум светот се […]

Љубов и секс

Гинеколог одговара: Дали се препорачува секс за време на „оние денови“?

Дали е во ред да се биде сексуално активен за време на менструација? Еден гинеколог одговара на ова прашање.„Секако дека не би требало да имате однос во текот на менструалното […]

Живот

Што велат ГИНЕКОЛОЗИТЕ? Најдобра положба за спиење во текот на „оние денови“!

Еве што велат докторите, како е најдобро да се наместите во текот на менструацијата.Во текот на менструациите, жените се чувствуваат како да сакаат да излезат од сопствената кожа, бидејќи и […]