Ознака: мерки

Вести

Ќе даде ли резултати полицискиот час? Од него зависи дали ќе има нови рестриктивни мерки

Во понеделник ќе се прави проценка дали има потреба од нови рестрикции кои би значеле зголемување на времетраењето на полицискиот час и скратување на работата на угостителските објекти, но засега […]

Вести

Не се исклучува можноста за карантин: Болниците полни со пациенти, близу 14.000 активни случаи

Иако имаме балансиран систем на рестрикции, не се исклучува можноста карантин, поголемите пратки вакцини се очекуваат на 31 март и 15 април Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат […]

Вести

Германија ги продолжува мерките поради корона вирусот, по еден бесплатен тест неделно за секој граѓанин

Претставниците на федералната и покраинските влади на Германија вчера се согласија да ги продолжат мерките за затворање до 28 март со многу опции за отворање во зависност од епидемиолошката состојба. […]

Вести

Владата усвои дополнителни рестриктивни мерки во периодот од 18 декември до 20 јануари

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 30-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, поддржани и од Главниот координативен штаб за дополнителни рестриктивни мерки во периодот […]

Вести

Мерките бавни, загадувањето и натаму царува

Загадувањето во повеќе градови низ државата деновиве е на многу високо ниво, покажуваат мерењата и на државните и на приватните мерни станици. Во скопската населба Ново Лисиче, според податоците достапни […]

Вести

Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е против воведување полициски час и измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, кои утре ќе се најдат пред […]

Вести

Од понеделник ќе се носат нови мерки, eве какви забрани може да стапат на сила

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти […]