Ознака: мерки

Занимливости

ЌЕ ВИ СЕ РАСПАДНЕ ТЕЛОТО АКО ГО ДОПРЕТЕ: Ова растение го има и во Македонија. Еве како изгледа!

Ова растение се појави во Словенија, поточно во Љубљана и во околината на Марибор, а во Босна и Херцеговина е видена во околината на Сараево, веројатно уште во 2007 година.Гигантскиот […]

Вести

Почна обуката на земјоделците од струмичкиот и радовишкиот регион – кандидати на грантовите за воведување на агроеколошки мерки

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), во рамките на Проектот за управување со сливот на реката Струмица, финансиран од Швајцарската агенција за развој и соработка, почна со обука на […]

Занимливости

Одите на летување? Овие дополнителни мерки за безбедност се ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Летниот одмор е време кога повеќето од нас заминуваат некаде. Без разлика дали станува збор за два­-три дена или повеќе, од исклучителна важност е да го заштитите вашиот дом од […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Во времето на СДСМ, земјоделците беа тепани кога бараа мерки и заштита од државата!

СДСМ единствено што знае е да лаже и да манипулира. СДСМ во областа на земјодеството освен тепање на земјоделци не превзеле ама баш ништо друго кога беа на власт, реагираат […]

Вести

Бесплатно летување за две илјади деца од семејствата во социјален ризик

Две илјади деца од семејства во социјален ризик и социјално загрозени семејства и ова лето ќе имаат можност да одат на бесплатен летен одмор во рамки на проектот што го […]

Вести

Груевски: Прогнозата на Светска банка за раст е резултат на мерките што ги презема Владата

Растот на економијата од 3,7 отсто што го прогнозира светска бакна за Македонија за годинава е одлична вест и резултат на мерките што досега ги преземала Владата кои даваат отпор […]

Живот

Како да преживеете каснување од змија: Еве што НИКАКО НЕ СМЕЕТЕ, а што морате ВЕДНАШ да направите!

На нашите подрачја живеат неколку видови змии, од кои три се отровни, а останатите се безопасни.Поскокот, шарката и остроглавата шарка, се помалку отровни од африканските и азиските змии, како што […]