Ознака: морков

Живот

Подгответе природна маска за лице од морков

Претпоставуваме дека добро сте запознаени со нутритивните својста на морковот. Изобилува со витамини, содржи етерично масло, пектин, јаболкова киселина, фитостерин, аспарагин, глутамин, пентозин, скроб, целулоза, слуз, белковини, минерални соли, а […]

Живот

Лек во чаша: Зошто треба секој ден да пиете свеж сок од моркови?

Свежо цедениот сок од моркови е корисен за целокупното човеково здравје. Секојдневното пиење на сок од моркови го подобрува имуниот систем и го олеснува варењето на храната. Истовремено, го подобрува […]

Кулинарство

Кремаста салата со цвекло, морков, кисела павлака

Состојки 1 средна главица цвекло 1 поголем морков 2 млади кромидчиња 2лажици тостирани семки од сончоглед 1лажиче балсамико оцет 1лажиче маслиново масло 180 гр, 1 чаша, кисела павлака сол и […]

Здравје

Секој лек може да стане отров: Овие намирници се здрави и треба да ги јадете, но ако претерате со дозата…

Секој лек може да стане отров, доколку претерате со количината. Сè зависи од дозата. Истото важи и за здравата храна, со која ако претерате, може да се доведете до сериозни […]

Нега и убавина

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Овој пијалак е совршен за да направите детокс на организмот бидејќи има многу придобивки за вашето здравје, а освен тоа е и многу вкусен. Морковите изобилуваат со бета каротин, витамин […]