Ознака: невреме

Вести

Блокиран сообраќајот на Илинденска, невремето сруши дрво

Паднато дрво како резултат на силниот ветер и невреме кое го зафати главниот град го блокираше сообраќајот на булевар Илинден пред Зоолошката градина. Фотографијата беше објавена на социјалната мрежа Фејсбук […]

Вести

Се спрема големо невреме во Македонија

Невреме со пороен дожд, грмежи и засилен ветер вечер ќе ја зафати територијата на Република Македонија, соопшти Управата за хидрометеролошки работи. Во западните и северните делови се очекува да наврне […]

Регион

Невреме го погоди Белград

Главниот град на Србија, Белград попладнево беше погоден од силно невреме. Како што пишува Блиц, белграѓани во текот на денот уживале во пријатните 29 целзјусови степени, но како што било […]

Вести

Откажани над 170 летови поради невреме во Амстердам

Невреме проследено со силен ветер, предизвика прекини на сообраќајот на аеродромот Схипхол во холандскиот град Амстердам.Ветерот дува со брзина до 120 километри на час, поради што аеродромската управа откажа 176 од […]

Вести

11 загинати во поплавите во Грција

Најмалку 11 лица загинаа во поплавите што денеска ги зафатија реоните на градовите Мандра и Неа Перамос, западно од Атина.Поплави, предизвикани од бурата Евридика, која беше проследена со поројни дождови, […]

Регион

Снежна бура во Словенија!

Улиците во Љубљана се покриени со снег.Снежната бура од планините се пресели на улиците во Словенија. Големата количина на снег направи вистински хаос во сообраќајот. Патиштата се блокирани, движењето отежнато, […]

Вести

Невреме се приближува кон Штип

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) соопшти дека нестабилна воздушна маса со големи размери се приближува кон Штип, каде се очекува пороен дожд, грмежи, засилен ветер и можна појава на град.Во другите […]