Ознака: оставка

Македонија

Заменик-министерот за здравство Муса си поднесе оставка, тврди дека митото било стапица

Заменик-министерот за здравство, Асим Муса денес си поднесе оставка откако во јавноста се појави видео снимка на која тој зема мито од пациент. Тој не сакаше да одговори на новинарските […]

Македонија

Оставката на Катица Јанева сè уште не е испратена до Советот на обвинители

Освен што е со услов, оставката на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева засега останува само на хартија. Дека оставката ќе се активира кога ќе се избере нејзин наследник, Јанева соопшти […]

Регион

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави “Бота сот“. – Оставката е неотповиклива, рече Харадинај, образложувајќи дека оваа одлука е […]

Македонија

Петар Атанасов поднесе оставка: Ако продолжиме со ова темпо, може да очекуваме образованието да го реформираме за 10 до 15 години

Заменик министерот за образование, Петар Атанасов од СДСМ за оставката го известил премиерот Заев уште пред реконструкцијата, но, вели, сега може и да се процесуира и додава: Едноставно, мојата позиција станува неодржлива […]

Македонија

Повторно побрз: Груевски си поднесе оставка од пратеничката функција

Никола Груевски, поранешен премиер и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски си поднесе оставка од пратеничката функција, а ја соопшти на својот Фејсбук профил. – Oдлучив да се повлечам од […]

Вести

Директорката на Клиника за детски болести си поднесе оставка

Директорката на Клиниката за детски болести, професор д-р Катерина Ставриќ си поднесе оставка од функцијата. Информацијата за ТВ 24 ја потврди и министерот за здравство, Венко Филипче. Оставката Ставриќ ја […]

Македонија

Директорот на Дирекцијата за заштита на лични податоци си поднесе оставка

Горан Трајковски, директор на Дирекцијата за заштита на личните податоци и поранешен директор на УЈП си поднесе оставка на една ипол година пред истекот на мандатот. Се чини дека оставката […]

Македонија

Дац очекува оставка од Павле Богоевки и прес конференција на Миле Бошњаковски

Во врска со скандалот со кој е поврзан пратеникот Павле Богоевски од СДСМ на својот Фејсбук профил статус сподели актерот Драган Спасов- Дац. – Очекувам оставка од Павле Богоевки и […]

Македонија

Не е вистина дека Царовска заради несогласување со ДУИ ќе си поднесе оставка, тврди Заев

Премиерот Заев ги негираше гласините дека министерката Мила Царовска ќе поднесе оставка заради споровите на ДУИ околу содржината на најавениот Закон за социјална заштита. Според премиерот, проблемите се веќе надминати. […]

Македонија

Најчевска предлага Талат Џафери да си поднесе оставка

По последните препукувања во Парламентот поврзани со пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски што резултираше со „кавга“ меѓу претседателот на Собранието Талат Џафери, претседателот на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски […]

Регион Свет

Вучиќ: Да изгубев на референдум како Заев си поднесев оставка

Во своето гостување на српската телевизија “Хепи“ српскиот претседател, Александар Вучиќ осврнувајќи се на неодамна одржаниот референдум за промена на уставното име на Македонија, изјави: “Нема да си играм како […]

Македонија

Министерот Адеми е подготвен да поднесе оставка

Асаф Адеми, министерот за култура кој е во работна посета на Берлин по пораката дека ќе бидат разгледани сите одбиени апликации по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции […]