Ознака: писмо

Живот

Eдна баба и напишала писмо на пријателка : „Сè повеќе читам а помалку бришам прашина“

Една баба и напишала писмо на пријателка. Овие зборови морате да ги прочитате: „Драга моја, Сè повеќе читам а помалку бришам прашина. Седам во дворот и уживам во погледот без […]

Вести

Објавено писмото на Димитров со кое Македонија се откажува од македонска националност

Пимото потпишано од министерот Никола Димитров што вчера беше испратено за да се информира грчката страна дека во Република Македонија се исполнети внатрешно правните услови за влегување во сила на […]

Занимливости

Куче херој се врати дома со порака на вратот што ги изненади сопствениците

Луи е куче старо 12 години кое исчезнало од својот дом. Неговото ненадејно заминување од домот ги вознемирило неговите сопственици, но во вечерните часови се покажало дека немале причина за […]

Живот

Цел живот се срамел од својата мајка, а кога го напуштила добил писмо кое го натерало да се покае за се` што и` сторил

Веќе некое време низ интернет кружи приказна од непознат автор за синот кој се срамел од својата мајка. Веројатно е фикција, но вреди да се прочита, ако веќе не сте […]

Балкан Вести

Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Преспанскиот договор, стои во писмото на Столтенберг

Според грчки “Катимерини“ во писмото напишано од Столтенберг е наведено дека НАТО очекува до 15 февруари македонскиот и грчкиот Парламент да ги завршат процедурите околу Договорот за името од Преспа,  порачувајќи дека […]

Занимливости

Одлучил да му испрати честитка на својот татко во рајот, а одговорот кој го добил ќе ви го стопи срцето

7-годишниот Џејс пред четири години го изгубил својот татко во сообраќајна несреќа. Тој и неговата сестра се трудат да го зачуваат споменот за него секој ден, а оваа година се […]

Избор на уредникот

Емотивно писмо од Австралија: Немав ниту за леб, додека не стапнав на туѓо тло

Некогаш е потребен само убав збор, убава мисла, убаво дело за да ве направи среќни. Не се потребни многу пари, скап накит, бесни автомобили, огромни палати или било што друго. […]

Избор на уредникот

Игор Дурловски им прости на сите. Отворено писмо година дена подоцна!

Помина точно една година и еден ден од утрото на 28ми ноември кога дванаесет припадници на МВР, специјалци во полна опрема влегоа во мојот дом, утрото во пет часот. Моите […]

Вести

Дете преку порака напишана во лифт ги „воспита“ возрасните

Доказ дека ворасните може многу да научат од децата е и оваа фотографија која се појави на социјалните мрежи. Детенце ги замолува возрасните кои живеат во неговата зграда да не […]