Ознака: подготовка

Кулинарство

Домашно слатко од кајсии- се прави сега, а се јаде цела година

Слаткото од кајсии е едно од најубавите, а доколку одлучите да го направите, според количината на кајсиите одредете ја количината на шеќер и вода. За 1 килограм кајсии- 800 грама […]

Кошарка

Почнаа подготовките за македонската кошаркарска репрезентација

Македонската кошаркарска репрезентација денеска го имаше првиот собир во пресрет на последниот натпревар во рамки на првата фаза од претквалификацискиот циклус за Евробаскет 2021. На повикот на селекторот не одговорија […]

Кулинарство

Како најлесно да подготвите млади компири?

Омилениот зеленчук на сите, особено на помладата популација е младиот компир, бидејќи е богат со витамините Ц и Б, калиум, манган, магнезиум, железо. Поради тоа, редовно конзумирајте го и ќе […]

Живот

Њујорк започна со подготовките за Божиќните празници

Божиќното дрво во Њујорк и оваа година ќе биде едно од најукатните. Директно од Пенсилванија ќе пристигне елката која ќе биде украсена по повод Новогодишните и Божиќните празници.Божиќното дрво е […]

Локална самоуправа

Подготовка за асфалтирање на крак од „Борис Крајгер“

Подготовка за асфалтирање на крак од „Борис Крајгер“Општина Штип започна со подготвителни активности за асфалтирање на уште еден крак од улицата „Борис Крајгер“. Станува збор за делот од трговскиот кај […]