Ознака: пост

Занимливости

Внимавајте, овие намирници никако не смеете да ги јадете на Велики петок

Велики петок претставува најтажен ден во христијанството, а на овој ден е пропишан најстрог пост. На овој ден се одбележува страдањето на Исус Христос, неговото распнување на чесниот крст и […]

Кулинарство

Совршен избор во деновите на пост: Направете си домашни фалафел ќофтиња – блискоисточен специјалитет кој ќе ве освои

Овој блискоисточен специјалитет на многумина им е омиленото јадење, а особено на вегетаријанците и луѓето кои што не сакаат да јадат мрсна храна. Ви го претставуваме рецептот за посен специјалитет […]

Здравје

Повремен пост: Практични совети кои ќе ви помогнат да се држите до планот и да изгубите тежина

Повремениот пост е популарна диета веќе некое време, а голем скок се случи уште во 2013 година кога авторите Дејвид Цинценко и Питер Мур во својата книга наречена Осумчасовна диета […]

Нега и убавина

Одлични здравствени придобивки: постот е внатрешна операција без нож

Кога човекот пости, тој му овозможува долготрајно штедење и обновување на секој орган во телото. Постењето е особено добро за здравјето на органите за варење, а исто така влијае и […]

Вести

Честитка од претседателот Иванов по повод почетокот на рамазанските пости

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод почетокот на рамазанските пости, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис-ул-улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот […]

Вести

Што не треба да јадете денеска- на Велики Петок?

Велики петок претставува најтажен ден во христијанството, а на денешен ден е пропишан најстрог пост.На овој ден се одбележува страдањето на Исус Христос, неговото распнување на чесниот крст и неговата […]

Живот

Внимавајте да не се омрсите: Ова е храна која НЕ Е ПОСНА, а убедени сте во спротивното!

Почна големиот велигденски пост, а се повеќе луѓе се одлучуваат да постат.  Постојат многу недоумици што е дозволено да се јаде во тие денови, а што не е. Кога се […]