Ознака: Реџеп Таип Ердоган

Вести

Средба помеѓу Иванов и Ердоган: Продолжување на економската соработка

Билатералните односи и соработката меѓу Македонија и Турција, со акцент на прашања од сферата на безбедноста, мигрантската криза и економските односи биле во фокусот на разговорот меѓу македонскиот и турскиот […]

Вести

Ердоган се закани: Америка ќе мора да избере помеѓу Турција и Ѓулен

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган им постави ултиматум на САД да изберат меѓу Турција и исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека е организатор на обидот за воен […]

Вести

Фатени командосите кои сакале да го убијат Ердоган

Турските специјални сили уапсија 11 избегани командоси кои наводно имале план да го заробат или убијат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на пучот.Од Владата порачаа дека „нема да […]

Вести

ТУРЦИЈА ПОВЛЕЧЕ ЛИНИЈА: Ако ЕУ не ги укине визите ќе пуштиме милион бегалци

Турција ќе престане да ги исполнува обврските што ги презеде со мигрантскиот договор со Европа доколку ЕУ не ги укине визите за Турција до есен, изјави турскиот шеф на дипломатијата […]

Вести

Ердоган ги повлекува сите судски тужби за навреда на неговата личност

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе ги повлече сите судски тужби кои ги има поднесено за навреда на неговата личност.– Ќе простам и ќе ги повлечам сите тужби […]

Вести

ЕРДОГАН КРВАВО ИМ СЕ ОДМАЗДУВА: Пучистите ги силуваат, мачат и оставаат да умрат или да се убијат

Организацијата Амнести интернешанал (АИ) соопшти дека поседува докази дека затворениците во Турција се изложени на физичко насилство и тортура кое вклучува силување во официјалните и во неофицијалните затвори во земјите.Оваа […]

Вести

Грците ја открија најголемата лага на Ердоган за тоа што се случувало за време на пучот

Грчкото  Воено  воздухопловство тврди  дека во ниту  еден момент воените авиони  не не го  гонеле Реџеп Таип  Ердоган за време на државниот удар, како  што  изјавил тој  во неколку интервјуа […]