Ознака: Реџеп Таип Ердоган

Вести

СТИГНА ПОРАКА ОД МОСКВА ДО ЕРДОГАН: Не дозволувајте да продолжи крвопролевањето…

Рускиот претседател Владимир Путин побара од руските власти да обезбедат сигурност за руските државјани во Турција. Тој нареди да им се пружи потребната помош.Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров […]

Вести

НИ КАЖАА ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ВОЕНА ВЕЖБА: Ова се првите изјави од уапсените пучисти!

Притворените Турски војници кои се обвинети за учество во воениот удар, биле излажани дека се работи за воена вежба од надредените, пренесуваа локалните медиумиВо петокот во Турција помала група од […]

Вести

ТОЈ Е ЛИДЕРОТ НА ВОЕНИОТ УДАР: Екс-офицер во Турската армија, поврзан со имамот од САД Фетула Гулен!

Полковникот Мухарем Косе, екс-офицер во Турската армија е именуван од страна на државната новинска агенција Анадолу како лидер на обидот за воен удар против претседателот Реџеп Таип ЕрдоганКрвавиот воен удар […]

Вести

Уапсени 336 лица, има 60 мртви по воениот пуч во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше вратен во Истанбул при што изјави дека Владата ја вратила ситуацијата под контрола, откако војска се обиде да изврши државен удар.Најмалку 336 лица се […]

Вести

Ердоган: Ниедна сила не е над волјата на народот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се појави пред бројните поддржувачи на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул.АФП јавува дека на аеродромот Ердоган го дочекале стотици лица. Турската ТВ Фокс во меѓувреме објави […]

Вести

Претседателот Иванов му изрази сочувство на турскиот претседател Ердоган

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска упати писмо со сочувство до претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган, по повод терористичкиот напад на меѓународниот аеродром во Истанбул.– Со шок […]