Ознака: Реџеп Таип Ердоган

Вести

Ердоган најави брзо преструктурирање на вооружените сили

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа […]

Вести

Пучистите ќе бидат погребани на „Гробишта на предавниците“

Oпштина Истанбул ќе најде посебна парцела каде ќе бидат закопани „предавниците“, кои загинаа при обидот за преврат, пишува „Хуриет Дејли Њуз“.Градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш изјави дека наредбата е поттикната […]

Вести

Колку пари и понудија на водителката за ТЕЛЕФОНОТ СО КОЈ ГО СПАСИ ЕРДОГАН

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари.Кога започнал државниот удар, таа […]

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Вести

ЕРДОГАН ЗНАЕЛ ЗА ПУЧОТ: Eве што откриле Русите!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.Информацијата […]

Вести

МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ ОБЈАСНУВА: Путин му помогна на Ердоган да го разбие пучот!

Откако сите кажаа по дума-две за неуспешниот воен пуч, од глупости кои ги изнаслушавме од Ива Секуловска („демократски воен удар“!!!) или Стево Пендаросвки („не се собрале доволно невладини да го […]

Вести

Радио Слободна Европа во мисија за спасување на Ѓулен!

Обидот за државен удар и рушење на Реџеп Таип Ердоган од функцијата претседател на Република Турција, во светската јавност налета на пораки со осудувања.Турските власти по пучот уапсиле над 6.000 […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]