Ознака: риба

Занимливости

Битка во длабочините со неочекуван победник: Риба изеде ајкула

Често гледаме како ајкулите јадат риба, но понекогаш се случува и обратното. Доколку не сте виделе риба како јаде ајкула, тогаш погледнете го ова видео. Ова е снимано од страна […]

Магазин

Рибата ги намалува симптомите на ревматоидниот артритис

Поимот артритис опфаќа група на болести кои предизвикуваат болка, оток и вкочанетост во зглобовите, а ги погодува лицата од сите годишни групи. Постојат бројни видови на артритис од кои напознати […]

Магазин

 Диета со риба и зеленчук

За љубителите на рибата и доброто здравје, ова е совршена диета. Диетата се спроведува десет дена, дава брзи резултати – загуба на три до четири килограми. По кратка пауза, диетата може […]

Живот

Оваа храна ќе ви го избрише салото од стомакот

Омега-3 масните киселини од рибата и конјугираната масна киселина од млечните производи и месото се најдобрите состојки за губење на масните наслаги, велат нутриционистите. Рибиното масло и CLA (конјугирана линолна […]

Живот

Се обидувате да забремените? Овој е оброкот кој ви треба

Во новата студија на Харвард се вели дека паровите кои јадат морска храна почесто имаат сексуални односи. Рибата и морските плодови ќе ви помогнат да ја подигнете сексуалната енергија на […]

Занимливости

Нутриционистот Пол Гринберг 365 дена јадел риба, резултатите биле неверојатни

Сигурно сте слушнале за бројните студии, кои го поттикнуваат користењето на омега 3 масните киселини бидејќи тиe го намалуваат нивото на триглицериди, висок крвен притисок и ризик од инфаркт. И […]

Живот

Седум намирници за подолг и поздрав живот

Овие седум намирници се полни со хранливи компоненти, витамини и со минерали, немаат многу калории, а ја даваат неопходната енергија. Ако консумирате повеќе од нив, а помалку од преработената храна, […]

Живот

Опасно по живот: Во случај да ви застане коска во грлото, веднаш сторете го ова…

Дали  некогаш  ви  се случило да ви  се  заглави коска од риба во  грлото? Тоа знае често  да се случи и  затоа добро  е да внимавате кога јадете рибаНекогаш се случиме […]