Ознака: софија

Вести

Вербалните престрелки меѓу Софија и Скопје ги намалуваат шансите за напредок

Македонија за време на португалското претседателство до крајот на јуни не може да се надева на исчекор во евроинтегративните процеси и покрај охрабрувачките пораки што ги упатија министрите за надворешни […]

Вести

Во Бугарија уапсен Игор Спасов – убиецот на Мартин Нешковски

Бугарската полиција не извести дека денеска во Софија приведен е Игор Спасов, по наша распишана потерница, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Спасов, поранешен припадник на „Тигрите“ беше осуден на […]

Вести

Анекс нема, ама има „акција“ за подобрување на односите

Официјална Софија ја прифатила македонската иницијатива да се усвои Акциски план за спроведување на Договорот за добрососедство и завчера на македонскиот владин претставник Владо Бучковски му доставила свои коментари. Македонската […]

Вести

Скопје бара решенија за проблемите со Бугарија, Софија повикува на дијалог, а Берлин не се откажува од старт на преговорите

Премиерот Зоран Заев најави дека земјава ќе продолжи да нуди решенија за надминување на проблемите со Бугарија со крајна цел старт на преговорите за членство со ЕУ, додека неговиот бугарски […]

Вести

Захариева: Без гаранции нема преговори

Недостатокот на “гаранции за добрососедски односи и неспроведувањето на билатералните договори”, е клучниот фактор што ја довело бугарската влада да не ја прифати преговарачката рамка за Македонија и да го […]

Вести

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините барања поврзани со историјата да бидат […]

Вести

МЕРКЕЛ: СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СЕ УШТЕ ИМА ШАНСИ

Како што објави Дојче веле на македонски јазик, Меркел рече на видео-конференција со парламентарците на европскиот континент, но истакна дека германското претседателство сè уште се соочува со тешкотии при одржувањето […]

Вести

Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент Софија решена да блокира, Скопје ќе настојува за решение до последен момент

– Бугарија останува на тврдите позиции за македонската евроинтеграција и не дозволува да биде усвоена преговарачката рамка што треба да го отвори патот за одржување на првата меѓувладина конференција и […]