Ознака: фифа

Меѓународен фудбал

ФИФА ќе го казни Кардиф ако не го плати трансферот на Сала

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да воведе санкции за Кардиф ако клубот не го запази рокот за првата рата за трансферот на Сала. Кардиф до крајот на следната недела треба […]

Меѓународен фудбал

ФИФА: Ќе нема крупни кадри од убави жени на трибините

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) како дел од стратегијата за борба против сексизмот, им наложи на тимовите ангажирани за телевизиските преноси на натпреварите во иднина да избегнуваат да прикажуваат крупни кадри […]

Меѓународен фудбал

ФИФА ги покани момчињата од Тајланд на финалето на Мундијалот

Моментално најпознатиот младински фудбалски тим на светот, дечињата кои се заробени во пештера во Тајланд, повикани се на финалето од Светското првенство во фудбал. ФИФА упати повик до дечињата кои […]

Меѓународен фудбал

ФИФА против „плачковците“: Ел Класико повеќе никогаш нема да биде ист!

ФИФА планира да воведе ново правило, со цел да ги заштити судиите на фудбалските натпревари.ФИФА планира да го позајми ова правило од рагбито, кое овозможува со судијата да зборуваат само […]

Меѓународен фудбал

Лоша вест за Каталонците: Меси наскоро ја напушта Барселона поради ОВА?

Барселона сѐ повеќе ги чувствува последиците од строгиот финансиски фер плеј што го наметна ФИФА. Имено, поради лимитот можеби нема да го продолжи договорот со најголемата ѕвезда во своите редови […]

Македонски фудбал

Ќе се доигрува прекинатиот меч Македонија-Албанија

Натпреварот Македонија-Албанија, кој синоќа поради лошите временски услови беше прекинат во 76. минута, сепак ќе се доигра, велат последните информации од Албанија.Последните петнаесетина минути од мечот, кој вечерва беше прекинат […]

Меѓународен фудбал

ФИФА бара построги закони за они кои лажираат натпревари

Челниците на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), на состанокот со преставниците на Интерпол, побарале построги закони за оние кои учествуваат во лажирање на натпревари.Директорот за безбедност на ФИФА, Ралф Мучке, истакнал […]