Ознака: ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

Вести Свет

Има ли крај на ужасите во Индонезија?

Само пет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами на индонезискиот остров Сулавеси во кои загинаа повеќе од 1.200 луѓе, проработи и вулканот Сопутан. Рано утрово се случи ерупција на вулканот кој […]

Вести

Штипските стечајци добија хуманитарни пакети од Унијата на жени и Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ

Стечајните работници од Штип денеска добија хуманитарни пакети од Унијата на жени и Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ-Штип.Весна Ничева претседателка на Унијата на жени на ОК ВМРО ДПМНЕ-Штип, истакна […]

Вести

Нападнати и ограбени камионите со хуманитарна помош за Хаити

Неколку стотици жители на Хаити, ги нападнаа и ги ограбија камионите со хуманитарна помош, откако генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун претојуваше во оваа карипска земја, тешко погодена од […]

Вести

Турција испрати нова помош за поплавените од Скопје

Претседателството за раководство со кризи и итни случаи (АФАД) при Владата на Република Турција испрати донација од 500 машини за перење и 500 кујнски сета за настраданите од поплавите, што на 6 […]

Вести

Во Скопје е доставена хуманитарната помош од Русија

Конвој на Министерството за вонредни состојби на Русија испорача хуманитарна помош во Македонија наменета за жителите на подрачјата кои настрадаа во поплавите на почетокот на август годинава, соопшти прес-службата на […]

Вести

Русија испраќа хуманитарна помош за поплавените подрачја

Хуманитарна помош од Руската Федерација, наменета за поплавените подрачја, денеска ќе пристигне на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.Помошта се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 […]

Вести

Турција испрати хуманитарна помош за настраданите во поплавите

Македонија доби хуманитарна помош од разни институции во Република Турција за поплавените подрачјаКако што информира Амбасадата на Турција во Македонија, во моментов екипа од Турција составена од 42 лица и 21 возило се на […]