Ознака: јајца

Кулинарство

Леб печен со јајца, сирење и домат, брза вечера за само 15 минути!

Дури нема да мора да одите во продавница затоа што веројатно веќе ги имате овие состојки во кујната! Состојки: Половина леб Четири јајца 200 ml јогурт 30 ml масло Лажичка […]

Живот

ШОКАНТНИ РЕЗУЛТАТИ НА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Ако јадете ТРИ ЈАЈЦА неделно, ќе ви се случи нешто СТРАШНО?

Јадењето три јајца неделно го зголемува ризикот од рана смрт, покажуваат новите истражувања Експертите предупредуваат дека жолчките од јајце содржат високо ниво на холестерол и маснотии, што може да предизвика […]

Здравје

Нутриционистите предупредуваат: Не комбинирајте спанаќ со јајца и избегнувајте го вон сезона

Спанаќот е зеленчук кој важи за здрава намирница и важен извор на железо за организамот. Тој е нискокалорична намирница која може да се јаде во неограничени количини. Единствено поради присуството […]

Кулинарство

Снемавте јајца, а неопходни ви се за рецепт? Овие намирници можат да послужат како замена

Иако полиците во сечија кујна овие денови се подобро опремени со намирници од кога и да е, сепак во САД трговијата со количините јајца кои што може да ги купи […]

Здравје

Јадете јајца за доручек? Треба да ги знаете овие 3 работи кои ги предизвикуваат во вашиот организам

Иако се богати со холестерол, јадењето јајца кај поголемиот дел од луѓето нема да го зголеми неговото ниво. Јајцата се наведени како една од најдобрите намирници за прв утрински оброк. […]

Кулинарство

Јадете јајца за доручек? Треба да ги знаете овие 3 работи кои ги предизвикуваат во вашиот организам

Иако се богати со холестерол, јадењето јајца кај поголемиот дел од луѓето нема да го зголеми неговото ниво. Јајцата се наведени како една од најдобрите намирници за прв утрински оброк. […]