Како да ја претчувствувал смртта: Тренерот на Чапокоензе по квалификувањето во финалето даде МОРНИЧАВА ИЗЈАВА!

„Ако умрам денес, ќе умрам среќен“ – изјавил Каио Јуниор, тренерот на Чапокоензе по квалификувањето во финалето.

img

Бразилскиот тим Чапокоензе не стигна да го игра финале на Куп на Суд Американа, откако нивниот авион се сруши во Колумбија. Од вкупно 81 патник во авионот, дури 75 се мртви. Меѓу петмината преживеани, дури тројца се фудбалери на бразилскиот клуб.

Судбината си поиграла со тимот на Чапокоензе. Фудбалската експедиција била принудена да го смени авионскиот лет за да стигне до Меделин, каде требале да играат меч против Атлетико Национал. Сепак на крајот тие не стигнале до посакуваната дестинација. Авионот се урнал поради проблеми со моторот.

Среќа да бидат живи извлечени од урнатините имале само петмина патници, од кои тројца се членови на Чапокоензе. Дефанзивецот Алан Рушел и голманите Џексон Фолман и Данило успеале да го преживеат падот. Жив е и еден од бразилските спортски новинари кои патувале заедно со клубот, како и еден член на екипажот.

Facebook impact:

Објавено вторник, 29 ноември 2016 03:20:00
Напишано од Ирина


Последни вести