ГО МОЛЕВ БОГ ДА НЕ УМРАМ! АКТЕР ЗА СОСТОЈБА КОЈА НИКОЈ НЕ ЈА КОМЕНТИРА: Лекар ги објасни симптомите – не ги мешајте со умор!

Амар Мешиќ доживеал напад на паника, а д-р Татјана Влашковиќ Јовиќевиќ предупреди на симптомите кои луѓето често ги мешаат со замор.

Нападот на паника е ненадејно и застрашувачко искуство на страв со бројни физички симптоми, чувство дека нешто страшно ќе се случи во миг. Луѓето кои доживуваат напад на паника често не знаат како да објаснат зошто тоа се случило, а потоа обично кажуваат реченици како: „Ќе се онесвестам“, „Ќе изгубам контрола“, „Срцето ќе ми застане“, „Ќе се задушам“ и слично…

“Тоа ми се случи пред месец и половина. Тогаш бев во теретана со мојот тренер. Често се шегуваме, тоа беше сосема нормален ден. Почнав да правам вежби за рамениците и во еден момент видов црни точки. Мислев беше од тежината.
ГО МОЛЕВ БОГ ДА НЕ УМРАМ! АКТЕР ЗА СОСТОЈБА КОЈА НИКОЈ НЕ ЈА КОМЕНТИРА: Лекар ги објасни симптомите – не ги мешајте со умор!

Актерот Амар Мешиќ доживеал напад на паника, а во емисијата „150 минути“ на Прва детално го опиша своето искуство. Како што објасни, прво видел црни точки, а потоа почнале мислите „Само да не умрам“. Срцето забрзано му чукало, а истата ситуација се повторила и подоцна.

За здрав живот ⬆️⬆️⬆️

“Тоа ми се случи пред месец и половина. Тогаш бев во теретана со мојот тренер. Често се шегуваме, тоа беше сосема нормален ден. Почнав да правам вежби за рамениците и во еден момент видов црни точки. Мислев беше од тежината.

Седнав да се опуштам, тренерот почна да се шегува, се смеам, го слушам, но наеднаш го слушав придушено. Во тој момент почувствував голем страв и неизвесност. Не знам зошто. Само мислев: „Боже, не сакам да умрам“. Се слушав себеси и моите внатрешни мисли, срцето ми чукаше 300 на час. Тоа траеше околу 40 секунди и јас само продолжив да тренирам“, рече Амар и додаде:

„Завршив со тренингот и му се јавив на мојот најдобар пријател, му кажав што се случи. На масата имаше кафе, почнав да го земам и раката почна да ми се тресе, повторно се случи истото. Ја зедов чантата и излегов на воздух и тоа беше олеснување за мене.

Само сакав да излезам од таму. Отидов во станот и некако очекував дека ќе се повтори и се прашував кога ќе се случи. Всушност, ми се допадна моментот кога колегата ми се јави и рече дека нема да умрам. Тоа ми остана некаде во главата и после тоа не се повтори. Се чувствував како да почнува повторно. Потоа легнувам и си велам „Нека ме нападне““, објасни актерот.

Во емисијата гостуваше и д-р Татјана Влашковиќ Јовиќевиќ, психотерапевт кој објасни како изгледаат првите симптоми и зошто луѓето не ги препознаваат.

За здрав живот ⬆️⬆️⬆️

„Некој има грутка во грлото, некој има проблем со стомакот, може да дојде до потење, да трнеат рацете и стапалата или да се забележат црни точки. Нападот на паника е најголемиот имитатор на сите болести. Проблемот не настанува поради самиот напад на паника.Тој страв најчесто започнува од следниот напад на паника, кога ќе се случи. Сите сме подложни на него“, рече докторкатат и додаде:

„Мислам дека со Амар нема да се претвори во нарушување, бидејќи на време се освести. Со таа реченица му помогна колега, бидејќи во напади на паника најмногу се плашиме да умреме, да полудиме, да изгубиме контрола, да имаме инфаркт, мозочен удар. Самите сензации се многу непријатни.

Некој не обрнува внимание, мисли дека е уморен, шеќерот во крвта му паднал или испиле премногу кафе. Секому може да му се случи, а нападите на паника се чести после породувањето, јас тогаш го доживеав. Кој не поминал низ тоа, не може реално да разбере. Зад тоа не се болести, а луѓето често одат во хипохондрија. На крајот доаѓаат кај психијатар. Единствено важно е навреме да контактирате со психотерапевт“, изјави докторката.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.