Македонија

Црна хроника

Притвор за двајца, посебни мерки за 17 осомничени од аферата ,,Геодет“

Притвор за две лица за кривични дела –„примање поткуп“ и „злоупотреба на службената положба и овластување“ во аферата Геодет, одлучи судијата по претходна постапка по предлог на јавното обвинителство.Судијата определи […]

Вести

Еве каде утре ќе нема струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД, ги известува граѓаните  дека заради технички зафати во електро-системот на ден 24.12.2015 година (четврток)  […]

Култура

ПРОМОЦИЈА НА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА НА ВМРО 1893-1934 ГОДИНА

Во Музејот на македонската борба за државност и самостојност,на 25 декември (петок) годинава во 12,30 часот ќе се одржи промоција на првата „Енциклопедија на ВМРО 1893-1934 година“, што ја подготвија проф.д-р Никола […]

Вести

Ќе се избира генерален секретар на ДИК

Во два печатени медиума утре треба да биде објавен јавниот повик за избор на генерален секретар на Државната изборна комисија (ДИК).ДИК соопшти дека на вчерашната седница го усвоила Правилникот за […]

Вести

Заев ги растура снимките низ Македонија и Србија

Околу 70 илјади снимени разговори на политичари и граѓани се пронајдени во еден од компјутерите на осомничените за фалсификуваните лични карти, откриваат извори од истрагата. Постојат и индиции дека осомничените […]

Локална самоуправа

Пакетчиња од градоначалникот на Штип за децата од руралните средини

Градоначалникот на Штип, прим.м-р Илчо Захариев беше во посета на шест села од штискиот регион, при што на децата им подари новогодишни пактчиња. Прво беа посетени децата од Лакавица, со […]

Вести

Заев заради аферата се исплаши од отворена Анкетна комисија

Вистинска паника и страв владее во опозициските редови по избивањето на аферата со фалсификувани лични карти во кои се вмешани лица од структурите на СДСМ, а за кои лидерот на […]

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Заев повторно е фатен во криминал до гуша

Господине Заев, повторно сте фатен во криминал. До гуша. Сведок за тоа е целокупната македонска јавност, истакна Антонио Милошоски, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.Во продолжение следува […]

Вести

ВИДЕО: СДСМ збунети и без одговор за инволвираноста во „Фабриката за афери“

И лидерот на СДСМ Зоран Заев и генералниот секретар на СДСМ а сега и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски немаат одговор на прашањето, како и со која цел биле […]

Вести

Какво ќе биде времето денес?

На повисоките места и во југоисточните делови времето ќе биде сончево и релативно топло, по котлините магливо и постудено. Во пладневните часови маглата ќе биде послаба.Температурата ќе се движи од […]

Вести

Опозициските перјаници удрија по претседателот и Генералниот секретар на СДСМ

Македонија не заслужува да стенка и збревта под тежината на ваков политичко-психолошки провинцијализам и аматеризам. “Ќе видиме, ќе се покаже, прашајте го обвинителот”… је*оте ко Жерновски да раководи со МВР!По […]