Македонија

Вести

Додека СДСМ создава криза, ВМРО-ДПМНЕ отвора нови работни места

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја втурна Македонија во ваква политичка криза за како што посочи самиот уште на почеток, во земјава да се одржат предвремени избори. Ова го истакна […]

Вести

ВО ОПШТИНА РЕСЕН ЗАПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ГРАДСКИОТ ВОДОВОД !

Долгонајавуваниот проект за целосна реконструкција на градскиот водовод во Ресен, конечно го доживеа почетокот на реализацијата. Деновиве, фирмата „Маркоски К73“ од Струга, која ќе ги изведува градежните работи за реконструкција на […]

Вести

Пешевски: Додека ВМРО- ДПМНЕ ги решава проблемите на граѓаните, СДСМ предизвикува нестабилност

Заложбата на ВМРО-ДПМНЕ е решавање на реалните проблеми кај граѓаните. Секој човек може да се врати назад во овие 10 години и да види што се е направено, проекти кои […]

Вести

Јанева со демант и закана до медиумите

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, преку своите служби испраќа демант, но и закани до медиумите.Демантот го пренесуваме во целост -Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат […]

Вести

Димитриев: Се покажа дека методологијата на ДИК не е проблем

Се покажа дека методологијата за ДИК не е проблем и не треба да е инструмент за опструкции, истакна премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев.-За избирачкиот список информиран сум дека […]

Вести

ДИК има одговорност пред народот и Уставот да ги заврши обврските на време

ДИК има одговорност пред Уставот , законите и народот да ја исполнат својата обврска на време, истакна премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев.-Тоа ќе бидат фер, демократски и кредибилни […]

Локална самоуправа

НАД 850.000 ЕВРА ЗА ПРОЕКТ КОЈ ЌЕ ЈА ЗБОГАТИ ПРЕСПАНСКАТА ТУРИСТИЧКА ПОНУДА

Завчера, од страна на Министерството за транспорт и врски на Република Македонија е распишан оглас за избор на најповолен изведувач на работите за реализација на проектот за изградба на пешачко-велосипедски […]

Вести

Димитриев: Имавме позитивна и конструктивна средба со амбасадорите на ЕУ и САД

Денеска имавме конструктивна и позитивна втора средба по моето именување со амбасадорите на ЕУ и САД во Македонија, рече премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев по средбата со амбасадорите.-Имавме […]

Вести

Димитриев: Изборите во април ќе бидат фер и демократски

Има доволно време и услови до 24 април да се организираат фер и демократски избори кои сите партии ќе имаат доверба, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев после […]

Вести

Попоски: Можни се три сценарија за бегалската криза

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, во опсежно интервју за Вол Стрит Журнал, навестува дека постојат три можни сценарија за развој на состојбата со бегалската и мигрантската криза. Според Попоски, најдоброто […]