Политички партии

Македонија Политички партии

ДУИ со фанатизам ќе го брани барањето за консензуален претседател

Во своето гостување во емисијата “Клан Дебат“ на ТВ “Клан“  Македонија лидерот на партијата, Али Ахмети најави дека на следните претседателски избори ДУИ ќе бара консензуален претседател. – Секако тоа […]

Македонија Политички партии

Албанците не се зло кое излегло од Пандорината кутија

Изјавата на Заев во врска со нивните амандмани за унапредувањето на правната положба на Албанците во Уставот за албанските опозициски партии е цинична. Сегашниот Устав не ги задоволувал барањата на […]

Македонија Политички партии

Мицевски на местото на Данев

Новиот координатор на пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија“ е Никола Мицевски. Тој им се заблагодари на досегашниот координатор Драган Данев, кој рече дека оставката ја поднел од […]

Македонија Политички партии

Од Фејсбук профилот на Кржалоски

Претседателот на Унијата на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржалоски поднесе неотповиклива оставка од функцијата, која ја објави на својот Фејсбук профил. Како што наведува, во продолжение на текстот ги […]

Македонија Политички партии

И претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ, Кржалоски си поднесе оставка

Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Лука Кржалоски поднесе оставка на својата партиска функција. Во оставката пишува дека “младиот сегмент од популацијата смета дека во последниот период партијата […]

Македонија Политички партии

Костадин Костадинов – нов портпарол на СДСМ

Како што соопштија од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија пратеникот Костадин Костадинов е нов портпарол на партијата. Костадинов од 2013. до 2016. година бил советник во Советот на Општина Струмица, а од […]

Македонија Политички партии

По Рангеловска и Лилјана Затуроска поднела оставка

По примерот на пратеничката Даниела Рангелова која претходно поднесе оставка од позицијата претседателка на Унија на жени во партијата и пратеничката Лилјана Затуроска поднела оставка од функцијата генерален секретар на […]

Македонија Политички партии

Рангелова не издржа и си поднесе оставка

Даниела Рангелова поднесе оставка од функцијата претседател на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Оставката на Рангелова доаѓа по вчерашната оставка на координаторот на пратеничката група на партијата, Драган Данев, но […]

Македонија Политички партии

Ако не го добиеме ветеното од Заев ќе ги блокираме уставните измени

-Го бараме тоа што ни го вети Заев. Во спротивно Алијанса за Албанците не ја исклучува опцијата да го блокира собранискиот процес за Преспанскиот договор. Ако не им се исполнат […]

Македонија Политички партии

Предлози за уставни амандмани до Владата испрати Беса

Поаѓајќи од фактот дека се наоѓаме во еден многу значаен и историски момент за иднината на државата, почитувајќи ги и промовирајќи ги сите основни демократски вредности на НАТО и ЕУ […]

Македонија Политички партии

Апасиев повика на народна самоодбрана

Професорот Димитар Апасиев, кој е член на Презедиумот на Левица, повика на народна самоодбрана, а сите кои се колебаат ги окуражи со доза оптимизам и неколку несоборливи факти: “НЕ ИМ […]

Македонија Политички партии

Села не прифаќа комисија за помирување-бара договор за помилување!?!

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците денес изјави дека за нив не е прифатливо да се формира комисија за помирување и дека поединците кои ги направиле злоделата на 27 […]