Вести

Вести

Фото: СДСМ лицемерно се поигрува со националните интереси

Двојазичната табла во Чаир, општинскиот комитет на СДСМ одлучи да ја отстрани по само неколку дена.Откако скандалот се откри во јавноста, неколку дена по поставувањето на двојазичната табла на штабот […]

Вести

Фото: Општините кои СДСМ ги предаде се откажаа од двојазичноста

Општините кои најголемата опозициска партија СДСМ ги предаде со Законот за територијална поделба од 2004-та година дефинитивно се откажаа од двојазичноста која опозицискиот лидер Зоран Заев ја најавува доколку СДСМ […]

Вести

11 Октомври, 75 години потоа

За 11 Октомври и „првата пушка“ – неминовна е асоцијацијата на Прилеп. И 75 години потоа (по нападот на тогашната полициска станица Участакот, денес меморијалниот музеј „11 Октомври“, со  што […]

Вести

Честитка по повод празникот 11 Октомври – од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски

Честитка по повод празникот 11 Октомври – Денот на  народното востание, од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Никола Груевски.Почитувани граѓани на Република Македонија, Mи претставува особена чест и задоволство од името на ВМРО-ДПМНЕ и […]

Вести

Граѓаните на Кичево се спротиставија на двојазичноста: СДСМ успеа да наполни само еден автобус за Скопје

Граѓаните на Кичево повторно се спротивставија на идејата за двојазичност која изминатиов период е застапувана од главните медиумски перјаници на опозицијата, но и лично од првиот човек на СДСМ, Зоран […]

Вести

Честитка од рускиот конзул Сергеј Самсоненко по повод 11 октомври

Историксите и традиционални врски се потрврда за новите вредности на патот на создавање и градење модерна држава. Тогашното востание против фашизмот и херојската Народоноослободителна борба на македонскиот народ имаат историско […]

Вести

Димитриев со честитка по повод Денот на народното востание

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев во името на Владата и во лично име, упати честитка го граѓаните по повод големиот празник 11-ти Oктомври […]

Вести

Јолевски упати честитка по повод 11 октомври

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, упатува честитка до припадниците на Армијата на Република Македонија, вработените во Министерството и сите граѓани на Македонија по повод големиот празник – […]