Вести

Вести

Папата ја поддржа Руската православна црква во осудата на Пуси Рајот

Папата Бенедикт XVI се согласува со Руската православна црква по прашањето на нивната проценка на настапот на младите панкерки Пуси Рајот во московската катедрала. Папата ова го изјавил за време […]

Вести

Уругвај го озакони абортусот

Уругвајскиот конгрес во средата со тесно мнозинство гласаше за легализација на абортусот во првите 12 седмици од бременоста, што е реткост за мнозинската Латинска Америка. Уругвајскиот Сенат гласаше со 17 […]

Вести

Најмалку 19 мртви во епидемија на менингитис во САД

Најмалку 19 луѓе починаа во САД од епидемија на габичен менингитис, предизвикан од контаминирани стероиди, а има уште 247 регистрирани случаи во 15 сојузни држави, објавија во среда навечер американските […]

Вести

Корупцијата ја чини Италија 60 млрд евра годишно

Според информациите на италијанското министерство за јавната управа, корупцијата оваа земја ја чини 60 милијарди евра годишно, а јавните вложувања во инфраструктурата поради корупијата се зголемуваат за 40 отсто. Италијанската […]

Вести

Уапсен маж кој сакал да активира бомба пред Fed во Њујорк

Маж кој признал дека е поврзан со глобалната терористичка организација Ал Каеда, сакал да активира бомба од 450 кгр експлозив пред зградата на американската централна банка во Њујорк. Како што […]

Вести

Евакуирана американската амбасада во Стокхолм

Американската амбасада во Стокхолм, Шведска, во среда беше евакуирана од шведскиот сервис за итни работи и полицијата, кои го истражуваат случајот со писмото во кое е најдена мистериозна содржина, поточно […]

Вести

ХРВ: Гадафи умрел во тешки маки

Новите докази за убиството на соборениот либиски диктатор Моамер Гадафи по неговото заробување и погубување на десетици негови приврзаници ги отвараат прашањата за околностите на неговата смрт, објави во среда […]

Вести

Поплавена Венеција

`Acqua alta` или висока вода е познат феномен во италијанскиот туристички најпривлечен град Венеција, кој и годинава ги поплави познатите плоштади. Ова е прва сезонска поплава на Венеција, град навикнат […]

Вести

Кинеската мафија годишно во Шпанија „пере“ 300 милиони евра

Шпанските правосудни органи во операцијата со кодно име „Император“ насочена против ткн. кинески мафија, откриле дека оваа група „перела“ пари во износ меѓу 200 и 300 милиони евра годишно, изјави […]

Вести

Септември 2012 – најтоплиот месец во историјата

Септември 2012 бил најтоплиот месец во 133-годишната историја на метеоролошките мерења, соопшти Националната управа за океанографски и метеоролошки истражувања на САД. Глобалната просечна температура на површината на земјата во септември […]

Вести

Сириска бунтовници согласни да формираат заедничка команда

Сириските анти-владините вооружени групи ќе формираат единствена команда за борба против силите на претседателот Башар ал-Асад, јави Reuters, повикувајќи се на бунтовнички извори. Според соговорникот на агенцијата, под притисок на […]

Вести

Инцидент со хемикалии во фабрика за чоколадо во Германија, евакуирани 1.800 луѓе

Заради можна катастрофа на северот на Германија прогласена е вонредна состојба, јавува германскиот весник „Билд“. Според истиот извор, во понеделник вечер во фабриката за чоколадо „Крафт“ дошло до несреќа, односно […]