Вести

Вести

Путин и Медведев со изјави за дождот метеори во Русија

Рускиот премиер Владимир Путин му наложи во петокот на министерот за вонредни ситуации Владимир Пушков итно да им пружи помош на настраданите во дождот од метеорит, што го погоди подрачјето […]

Вести

Републиканците го блокираа гласањето за министер за одбрана на САД

Во американскиот Сенат во четвртокот навечер беше блокирано гласањето за потврдување на именувањето на Чак Хејгел за нов министер за одбраната на САД, а идното изјаснување по овој предлог е […]

Вести

Бројот на повредени од метеорскиот дожд во Русија се искачи на 400

Бројот на лица кои побарале медицинска помош во Русија како последица на метеорскиот дожд, кој ја погоди областа Чељабинск, 1.500 километри од Москва, се искачи на 400, соопшти руското министерство […]

Вести

Космички напад во Русија: 150 повредени

Околу 150 лица се повредени од метеорскиот дожд кој  погоди делови од Русија и Казахстан. Според официјалните власти погодена е Челбјанската област во близина на регионот Урал во Русија. Во најблиската […]

Вести

Писториус намерно ја убил девојката?

ужноафриканскиот атлетичар Оскар Писториус, шесткратен параолимписки победник, во петок го чека сослушување во Кривичниот суд во Преторија, поради сомнеж за убиство на својата девојка.Локалната полиција потврди дека неговата 30 годишна […]

Вести

Силен земјотрес на североистокот на Сибир

Земјотрес со магнитуда од 6,8 степени според Рихтер ја погиди во четврток оддалечената покраина Јакутија на крајниот североисток на Сибир, јави руското Министерство за вонредни состојби.Епицентарот на земјотресот бил околу […]

Вести

Во коњското месо увезено во Франција откриен фенилбутазон

ма можност неколку коњски трупови за кои се утврдило дека се позитивни на лекот фенилбутазон,а се испратени од Велика Британија во Франција „влегле во прехранбениот синџир“, објавија во четвртокот британските […]

Вести

Во Франција 200 илјади луѓе живеат во истополови заедници

Приближно околу 200 илјади Французи живеат во заедница со лице од ист пол, а десет отсто од тие двојки имаат и дете, покажа истражувањето на Националниот институт за статистика Inseе […]

Вести

Германија: Одложени летови заради штрајк на вработените во безбедносните служби

Штрајкот на вработените во безбедносните служби на германските аеродроми ги прекина или поремети патувањата на неколку илјади патници на двата најфреквентни аеродрома, соопштија во четврток вработените на аеродромите и членовите […]

Вести

Убиени четворица руски полицајци и четворица терористи во Дагестан

 Бомбаш самоубиец уби во четвртокот наутро четворица полицајци на контролен пункт во руската република Дагестан во Северен Кавказ, а во потера по организаторите на нападот ликвидирани се четворица припадници на […]