Ознака: Водно

Вести

Спасувачка акција на Водно, Тигрите спасуваа луѓе заглавени во кабините на жичницата

Како министер за внатрешни работи ми причинува особено задоволство што и денеска во рамки на активностите планирани по повод денот на полицијата,заедно имавме можност уште еднаш да се увериме во […]

Издвојуваме

Утре времен прекин на работата на Жичарницата на Водно

Поради одржување на „Алпинистичка вежба-Водно 2019“, утре Жичарницата на Водно нема да работи до 12 часот. Автобусите што сообраќаат кон Средно Водно ќе возат по вообичаениот возен ред. Времениот прекин […]

Вести Македонија

Гасоводот на Водно – тема на дебата во Град Скопје

Ставовите, нормално спротивставени, направени отстапки, предлог за намалена исечена високостеблета шума од 3000 метри кубни на 1400 метри. Активистите и граѓанските здруженија остануваат на ставот дека трасата не треба да […]

Uncategorized Живот Избор на уредникот

Забранет пристап за невработени

„Забранет пристап за невработени“ е таблата која ги пречека активистите од иницијативата „Го сакам Водно“ утринава.Иако владиниот Потпарол и Премиерот ги осудија вчерашните настани се остана на зборови и лажни […]

Видео

Сноубординг на Водно

Некој знае да ужива на снегот.Како изгледа сноубординг на Водно погледнете во прекрасното видео на Радислав Кочовски.Како изгледа сноубординг на Водно погледнете во прекрасното видео на Радислав Кочовски.

Вести

Храбри момчиња спасија пет дечиња заглавени на Водно

Екипа на Црвениот крст вчера и покрај обилните снежни врнежи се искачи на Водно и оттаму спаси пет дечиња заглавени во снежните наноси.Екипата успеа и покрај снежното невреме да стигне […]

Локална самоуправа

Денеска на Водно симболично ќе се сече бадниково гранче

Во пресрет на православниот Бадник, денеска во месноста Говрлевска Краста, на јужните падини на Водно, ќе биде организирана традиционалната средба на скопјани со кумот и здравичарот на Бадник 2017. Организатор […]

Црна хроника

Младо момче загина на Водно

Младо момче почина во тешка сообраќајна несреќа која синоќа се случила во 23:15 минути на локалниот пат Скопје-Средно Водно.Во сообраќајката учествувал мотоцикл марка „Сузуки 750“ со скопски регистарски таблици, управуван […]

Локална самоуправа

Штетата според стручното вештачење од сечата на Водно изнесува 853.200 денари

По немилиот настан во заштитената зона во Парк шумата Водно, на крајот од минатиот месец, инспекциските служби на Град Скопје и преставниците на ЈП „Паркови и зеленило“ преземаа мерки за […]