Ознака: граница

Балкан

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се ризичен […]

Балкан

Ги заострија мерките: Хрватска почна да ги враќа патниците од Србија и БиХ

Вратени се оние кои немале валидна причина поткрепена со документација. Тоа, како што се наведува, е резултат на заострувањето на мерките на граничните премини со Србија и БиХ, поврзано со […]

Балкан

Грција во јули ќе ги отвори границите за туристите но не за сите земји, дали Македонците ќе можат да уживаат на грчкото крајбрежје?

Се стремиме да можеме да отвориме во некој момент во јули. Ова, не може да биде за сите земји, за сите дестинации, го признавам тоа, но би требало барем да […]

Балкан

Србија привремено затвори 44 гранични премини поради коронавирусот, меѓу кои и кон Македонија

Поради појава на коронавирусот Србија привремено затвори 44 гранични премини за патен, железнички и речен сообраќај, кон Унгарија, Романија, Бугарија, Црна Гора, Хрватска,Македонија и Босна и Херцеговина, како и неколку […]

Балкан

Словенија ја затвора границата кон Италија

Словенија по примерот на Австрија, поради коронавирусот ја затвора границата кон соседна Италија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова вечерва го најави премиерот во оставка Марјан Шарец. Границата се […]

Македонија

Катица уловена на граница при влез во Македонија?

На социјалните мрежи се појавија фотографии од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кои се тврди дека се направени при влез на Јанева од Грција кон Македонија, на граничниот премин […]