Ознака: дебелеење

Живот

Едноставен тест кој ќе ви открие дали јаглехидратите ве дебелеат

Големиот внес на јаглехидрати допринесува до вишок килограми кои е тешко да ги елиминирате. Но, затоа постои брз и едноставен начин да дознаете дали тие се вистинските виновници за вашата […]

Живот

Зошто се дебелееме кога ќе престанеме да пушиме цигари?

Со пушење цигари се зголемува физичката активност и се намалува внесувањето на храна, а кога ќе престанеме да пушиме цигари, се добива спротивен ефект. Пушачите, во просек, имаат помалку килограми […]

Занимливости

Еве кои јаглехидрати не дебелеат

Исхраната која содржи одреден вид јаглехидрати, односно резистентен скроб, е помалку позната тајна за слабеење без јо-јо ефекти.  Стотици студии докажале дека резистентниот отпорен скроб го сузбива гладот и апетитот, согорува повеќе […]

Занимливости

Локацијата на мастите во телото открива многу за вас: Еве што да направите во зависност од тоа на кој тип припаѓате!

Дебелината дефинитивно е еден од најголемите проблеми на модерното општество. Светската здравствена организација изјави дека во 2014 година имало повеќе од 1.9 милијарди возрасни со прекумерна тежина, или 40% од […]

Занимливости

Еве кој е главниот виновник за дебелеењето!

Сандра Ејмот од универзитетот Јејл тврди дека главниот виновник за дебелеењето е всушност нашиот мозок. Ако постојано се враќате на истиот број килограми, тоа најверојатно е тежината на која вашиот […]