Ознака: емил димитриев

Вести

Димитриев-Калниете: Единствен излез од политичката криза се фер избори

Актуелната политичка состојба во Република Македонија во пресрет на одржувањето на предвремените парламентарни избори, како и европските перспективи и интеграцијата на Република Македонија во ЕУ и НАТО биле теми на […]

Вести

Димитриев и Пешевски остварија средба со стопанственици од Пробиштип

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 3, Емил Димитриев заедно со Владимир Пешевски, денеска остварија средба со стопанствениците од Пробиштип и ги презентираа мерките и проектите од новата изборна програма […]

Вести

140 милиони евра предвидени за изградба на хидромелиоративни системи

Се гледа крајот на изградбата на брана Пишица. Механизацијата активно работи на терен, полека животното прашање на мештаните од истоименото село се решава.Се предвидува градежните работи на овој живото важен […]

Вести

Димитриев на состанок со сопственикот на „Кранфилд Фаундри“

Премиерот задолжен за спроведување на предвремените парламентарни избори денес оставри состанок со Сергеј Кручинин сопственик на новата инвестиција “Кранфилд Фаундри” во Пробиштип.-На состанокот се договорени заемните обврски на Владата и […]

Вести

Димитриев со честитка до Трамп за изборот за претседател на САД

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев денеска упати честитка до Доналд Трамп по повод неговата победа на претседателските избори во Соединетите Американски Држави.–Силно верувам […]

Вести

Средба Димитриев-Жбогар: Членството во ЕУ останува приоритет за Македонија

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, истакна премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата […]

Вести

Димитриев: Кина нуди соработка во повеќе сфери

Стратешки интерес на Народна Република Кина е трговскиот суфицит што го имаат со делот од Источна и Централна Европа да го намалат, со инвестирање во изградба на инфраструктурата, туризмот и […]

Вести

Бохуслав Соботка му се заблагодари на Димитриев за македонската улога во мигрантската криза

Премиерот на Чешката Република, Бохуслав Соботка, утринава на средба со претседателот на македонската Влада му се заблагодари за улогата на Република Македонија во мигрантската криза, како земја што беше клучна […]