Ознака: загинати

Вести

Најмалку 40 загинати и 230 исчезнати во пожарите во Калифорнија

Најмалку 40 лица загинаа, а околу 230 се водат како исчезнати во пожарите што веќе една недела беснеат во повеќе окрузи северно од градот Сан Франциско во америкианската сојузна држава […]

Вести

Најмалку седум лица загинаа во бурата Ксавиер во Германија

Најмалку седум лица загинаа во бурата Ксавиер, проследена со силни ветрови, која вчера ја погоди северна и источна Германија, уривајќи дрвја и кранови и го прекина железничкиот сообраќај, јави ДПА.Во Хамбург, […]

Вести

Во самоубиствен бомбашки напад во Пакистан – 18 загинати

Најмалку 18 лица се убиени, а повеќе од 30 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во светилиште во пакистанската провинција Балучистан. Одговорноста за нападот ја презела екстремистичката група Исламска држава.Бомбашкиот […]

Црна хроника

Две лица загинаа во две сообраќајни несреќи во Македонија

Две лица денеска загинаа на патиштата во источна Македонија во две сообраќајни несреќи, кои се случиле во период од три часа.Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова соопшти дека на магистралниот пат […]

Вести

Земјотрес во Мексико: Зградите се рушеле како кули од карти

Мексико повторно погодено од силен земјотрес, повеќе од 200 лица загинати, многу исчезнати под рушевините.Бројот на загинати во разорниот земјотрес кој вчера го погоди југот на Мексико порасна на 248, […]

Вести

Вулканот Попокатепетел еруптираше чад, по земјотресот во Мексико

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна […]

Црна хроника

Двајца загинати во автобуска несреќа кај Анталија

Две лица загинаа, а неколкумина други се повредени денеска кога автобус што превезувал со туристи, се преврти во реонот на јужниот турски град Анталија.Како што соопшти турската полиција, несреќата се […]

Вести

Четири лица загинаа во пукотниците во Регионалниот суд во Москва

Четири лица загинаа во пукотниците во Регионалниот суд во Москва, јавија западни медиуми, повикувајќи се на адвокат, кој во моментот на нападот се наоѓал во Судот.Претходно ТАСС објави дека во […]

Вести

Трагедија: Пет лица загинаа од струен удар во базен

Три деца и двајца возрасни, загинаа од струен удар во базен за пливање во северозападна Турција, јавуваат локалните медиуми.Инцидентот се случил во еден забавен парк на вода, во градот Акиази, […]

Вести

Две лица загинаа, а 20 заложници се ослободени од одморалиштето во Мали

Најмалку две лица се убиени во нападот на туристичкото одморалиште во претстолнината на Мали, Бамако, кое е популарно меѓу туристите од Западот.Владините претставници соопштија дека ослободени се 20 заложници. Министерот […]

Вести

Едно загинат и 10 повредени при напад пред џамија во Лондон

Едно лице загина, а 10 други се повредени, кога маж со комби синоќа по полноќ влета во група верници кои излегувале од џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк, соопшти полицијата. Едно […]