Ознака: земјоделие

Вести

Исплатени 30 милиони евра субвенции за 19 илјади тутунопроизводители

Исплатени 30 милиони евра субвенции за 19 илјади тутунопроизводители. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски на прес-конференција соопшти дека денеска ќе бидат исплатени парите за субвенциите за тутунот […]

Вести

Лицемерието на СДС најмногу го почувствуваа земјоделците

Лицемерието на СДС  на свој грб најмногу го почувствуваа земјоделците. Тие секојдневно се соочуваат со проблемите за кои новата влада нема абер да ги решава. Дополнително тие со ребалансот на […]

Вести

СДС е временска непогода за земјоделието

СДС е вистинска временска непогода за македонското земјоделие. СДС наместо покачувањата и поволностите за земјоделците кои ги ветуваше за време на изборите, крати од буџетот за земјоделие без око да […]

Вести

ВМРO- ДПМНЕ: Владата да обезбеди поддршка од 10.000 денари за декар лубеници

Владата да донесе одлука за дополнителна финансиска поддршка од 10.000 денари за декар лубеници што ќе се однесува на сите производители на лубеници во државата и тие годинава да бидат […]

Вести

Земјоделските субвенции може да се исплаќаат

Уставниот суд на денешната седница донесе конечна одлука за укинување на оспорените одредби од Изборниот законик и од Законот за спречување на корупцијата, со што треба да се овозможи исплата на […]

Вести

Земјоделците го поздравуваат исплаќањето на субвенциите

По завршувањето и комплетирањето на процедурата по првата исплата на производителите на млеко за неколкуте фази кои што ги предале на производителските капацитети и предадената оризова арпа кај купувачите од […]

Вести

Земјоделците го поздравуваат исплаќањето на субвенциите

По завршувањето и комплетирањето на процедурата по првата исплата на производителите на млеко за неколкуте фази кои што ги предале на производителските капацитети и предадената оризова арпа кај купувачите од […]

Вести

До утре земјоделците ќе добијат 224.571.508 денари субвенции

Земјоделците најдоцна денеска или утре треба да ги добијат субвенциите, вкупно 224.571.508 денари, за кои Платежната агенција веќе ги потпиша налозите. До крајот на месецот, пак, дополнително ќе бидат исплатени уште […]